ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Stablecoinleri Tartışacak

ABD Hazinesi’ne göre Yellen, 19 Temmuz Pazartesi günü Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu ile görüşecek.

Bu grup, Para Birimi Denetleme Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu üyelerini içerir.

Yellen, “Düzenleyicileri bir araya getirmek, riskleri azaltırken stabilcoinlerin potansiyel faydalarını değerlendirmemizi sağlayacak” dedi. Devlet kurumlarının düzenleme üzerinde birlikte çalışması ve yetkililer için tavsiyeler oluşturması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Tartışma, stabilcoinler etrafında benzer düzenleyici konuları tartışan çalışma grubunun 2020 açıklaması üzerine inşa edilecek.

Çalışma grubu, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) veya devlet tarafından verilen sabit paralarla ilgilenmiyor gibi görünüyor. Bunun yerine, ticari stabilcoinler etrafındaki düzenlemelerle ilgili görünüyor.

Yellen Kriptoya Karşı mı?

Başkan Joe Biden bu yılın başlarında göreve geldiğinde Yellen ABD Hazine Bakanı oldu. 25 Ocak 2021’de onaylandı.

Yellen, tarihsel olarak kripto para birimi karşıtı bir duruş sergiledi ve suç faaliyetlerinde kullanımını vurguladı. Bununla birlikte, dijital para biriminin finansal sistemi iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu da kabul etti.

Bugünkü haberler, Yellen’ın dijital para birimine geçmiş açıklamalarının önerdiğinden biraz daha açık olduğu anlamına geliyor.

Ancak bu haber illa ki düzenlemelerin önemli ölçüde değişeceğini göstermiyor. Şu anda, sadece stablecoin’lerle çalışmak isteyen kuruluşlar bunu yapmakta özgür görünüyor. Çoğunlukla, kripto para borsaları sabit paraları yasal olarak dolaşıma sokabilir ve OCC bankalara sabit paralarla çalışma hakkı bile verdi. Visa ayrıca stablecoin işlemleri sunma niyetini de dile getirdi. Olası bir düzenleyici kısıtlama, FinCEN’in, stablecoin yaratıcılarının ve ihraççılarının Para Hizmeti İşletmeleri (MSB’ler) olarak faaliyet göstermesini gerektirebilecek son rehberliği ile ilgilidir. Ancak bu, bugüne kadar herhangi bir büyük stablecoin ihraççısını engellemedi.