Amerika Senatosu, kripto para vergi yasasını salı günü oylayacak

ABD altyapı yasa tasarısına yönelik tartışmalı kripto hükümlerine ilişkin Senato görüşmeleri, herhangi bir değişiklik yapılmadan sona erdi ve orijinal yasa tasarısının Salı günü oylanacağı öne sürüldü.

Hükümler, genişletilmiş dijital varlık vergilendirmesi yoluyla altyapı finansmanı için 28 milyar dolar artırmayı hedefliyor ve “komisyoncu” olarak kabul edilen herhangi bir kripto firmasına geniş üçüncü taraf raporlama gereksinimleri getirecek.

Pazartesi günü, Compound Labs’in genel danışmanı Jake Chervinsky, ABD Senatosunun hükümlerle ilgili tartışmayı sona erdirmek için 29’a karşı 68 lehte oy verdiğini ve Salı günkü nihai oylamaya kadar tartışmaları durdurduğunu tweetledi.

Bununla birlikte Chervinsky, Senato’nun nihai oylamadan önce oybirliğiyle onayla tasarıda bir değişiklik yapabileceğini vurguladı.

ABD altyapı yasa tasarısına yönelik tartışmalı kripto para vergisi hükümleriyle ilgili Senato görüşmeleri durdu ve yasa tasarısının değiştirilmemiş bir versiyonu Salı günü oylanacak.

Yasa tasarısında “kripto aracılarının” tanımlanması için kullanılan kapsamlı dil, kripto piyasasında şok etkisi yarattı. Analistler, üçüncü taraflara dair herhangi bir kişisel bilgi toplamamalarına rağmen madenciler, stake yapanlar, diğer ağ doğrulayıcıları ve yazılım geliştiricilerinin de raporlama gerekliliğine tâbi olabileceğinden endişe ediyor. Kripto topluluğu, mevcut durumda Senatör Pat Toomey, Rob Wyden ve Cynthia Lummis tarafından teklif edilen ve madenciler, doğrulayıcılar ve yazılım geliştiricilerini “aracı” tanımlamasından muaf tutacak değişikliği destekliyor. Ne var ki kanun yapıcıların büyük çoğunluğu; Rob Portman, Mark Warner ve Kyrsten Sinema tarafından teklif edilen ve yalnızca madenciler, hisse ispatı doğrulayıcılar ve cüzdan sağlayıcılarını yasadan muaf tutacak değişikliği destekliyor.