Arjantinli Milletvekili, İşçilerin Kripto Para Biriminde Maaş Almalarını Sağlayan Yasa Sunuyor

Arjantin’de işçilerin maaşlarını kripto para biriminde almalarına izin veren bir yasa tasarısı sunuldu. Fikri, işçilerin “özerkliklerini güçlendirebilecekleri ve ücretlerinin satın alma gücünü koruyabilecekleri” olduğunu açıkladı.

Arjantin’in Mendoza eyaleti ulusal yardımcısı José Luis Ramón, işçilerin bitcoin ile ödeme almalarına izin veren bir yasa tasarısı sunduğunu tweetledi. 

“Bağımsız çalışanların maaşlarının tamamını veya bir kısmını kripto para biriminde alma seçeneğine sahip olmaları için bir yasa tasarısı sundum.”

“Fikir, özerkliklerini güçlendirebilecekleri ve ücretlerinin satın alma gücünü koruyabilecekleri” dedi.

Arjantinli milletvekili, kripto para birimlerinin “sundukları avantajlar nedeniyle uzun süredir kullanıldığını” söyledi.

Milletvekili, “Bu proje, birkaç yıl önce bazı sorunların çözülmesi gerektiğini gördüğümüz Bilgi Ekonomisi forumuna katılımımızdan doğdu” dedi.

El Salvador’un bitcoin yasal ihalesini yapmasının ardından Arjantinli milletvekili Francisco Sánchez, geçici olarak profil resmine lazer gözlerini yerleştirdi ve tweet attı , “Buna inanamıyorum, ama durum bu.”

Arjantin’de kripto para biriminin benimsenmesi artıyor. Mayıs ayında bir rapor, Arjantinlilerin bitcoin, ethereum ve stablecoin’lerle giderek daha fazla ilgilendiğini ortaya koydu. Ripio Direktörü Juan José Méndez “pandemi ile birlikte kriptoya olan ilgi hızlanmıştı. 2020’nin başında 400 bin olan Arjantin’de bugün 1 milyon kullanıcımız var ve bu her ay büyüyen bir rakam.” Geçen yıl Arjantin’de yapılan bir anket, katılımcıların %73.4’ünün mevcut ekonomik senaryoda kripto para birimlerinin fonlarını korumanın ve korumanın en etkili yolu olduğunu düşündüğünü gösterdi.