Avrupa Birliği Anonim Kripto Transferlerini Yasaklayabilir

Avrupa Birliği, 2024 yılına kadar kripto para birimi hizmetlerini etkileyebilecek anonim işlemlerin yasaklanmasını önerdi.

Avrupa Birliği yeni bir yayında, “AB AML/CFT kuralları kripto para birimleri için tamamen geçerli olacak: tüm Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları, kripto para birimlerinin kara para aklamak ve kullanılmasını durdurmak için AB kurallarını uygulamak zorunda kalacak” diye yazdı.

Teklif kapsamında, kripto para birimi işlemlerini gerçekleştiren şirketlerin müşteri adlarını ve bilgilerini kaydetmesi gerekiyor.

Plan, AB’nin, finans sektöründeki kuralları birleştirecek ve suç faaliyeti için “açıkları kapatacak” AB AML Kurumu (AMLA) adlı merkezi bir otorite oluşturmasını sağlayacak.

Komisyon Üyesi Mairead McGuinness, Twitter üzerinden yaptığı ilgili bir açıklamada, kripto para birimini “kara para aklamanın en yeni yollarından biri” olarak nitelendirdi ve bu kuralların tüm kripto sektörü için geçerli olacağını belirtti. “Anonim kripto cüzdanlarını yasaklayacağız ve kripto varlık transferlerinin izlenebilir olduğundan emin olacağız” dedi.

Tüm Kripto Cüzdanları Etkilenecek mi?

Birçok başlık, kuralın tüm kripto para cüzdanlarını etkileyeceğini ima etse de, kuralın yalnızca borsalar ve web cüzdanları gibi saklama cüzdanı hizmetlerini, yani kripto para birimini kullanıcılar adına yöneten hizmetleri etkileyeceği görülüyor.

Politikanın, birçok kripto projesi tarafından kullanılan resmi cüzdanlar da dahil olmak üzere velayet dışı cüzdanlara uygulanması pek olası değildir.

Amerika Birleşik Devletleri, cüzdan sağlayıcıları için gözetim kuralları ekleyecek benzer bir düzenleme oluşturmaya çalıştı. Ancak, Başkan Biden Ocak ayında göreve başladığında bu planlar askıya alındı.