Bit Mining, Çin’deki Krizin Ardından 3.000 Bitcoin Madencilik Makinesini Kazakistan’a Taşıdı

Shenzhen merkezli Bit Mining, Çin hükümeti ülkedeki bitcoin madenciliği operasyonlarını çökerttiği için Kazakistan’a bitcoin madencilik makinelerini göndermeye başladı.

Shenzhen merkezli bir madencilik şirketi olan Bit Mining Ltd., Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “ilk parti madencilik makinelerini Kazakistan’a başarıyla teslim ettiğini” duyurdu.

Şirket, bitcoin madencilik makinelerinin Kazakistan’a üç parti halinde teslim edileceğini açıkladı.

Bit Mining, ilk partinin “teorik maksimum toplam hash oranı kapasitesi 18.2 PH/s olan 320 madencilik makinesinden oluştuğunu” belirterek, bunların “27 Haziran’a kadar konuşlandırılması ve faaliyete geçmesinin beklendiğini” belirtiyor. Maden şirketi şunları söyledi:

Teorik maksimum toplam hash oranı kapasitesi 102,3 PH/s olan toplam 2.600 madencilik makinesinden oluşan ikinci ve üçüncü partinin 1 Temmuz 2021’den önce Kazakistan’a teslim edilmesi bekleniyor.”

Bit Mining, kalan madencilik makinelerini önümüzdeki çeyreklerde denizaşırı veri merkezlerine göndermeyi bekliyor. Çin hükümetinin ülkedeki bitcoin madenciliği operasyonlarını çökertmesini izledi. Devlet Şebekesi Sichuan Elektrik Enerjisi Şirketi, 19 Haziran’da Bit Mining’in dolaylı olarak sahip olduğu yan kuruluşu Ganzi Changhe Hidroelektrik Tüketim Servisi’ne, güç kaynağının 19 Haziran’dan itibaren askıya alınacağını bildiren bir bildirim gönderdi. Ganzi Changhe veri merkezi daha sonra faaliyetlerini askıya aldı.

Bit Mining’in açıklamasına göre, Sichuan’daki madencilik faaliyetleri, şirketin Mayıs ayındaki toplam gelirinin yaklaşık %3’ünü oluşturuyor. Bit Mining’in CEO’su Xianfeng Yang şunları söyledi:

Çevreyi korumaya ve karbon ayak izimizi düşürmeye kararlıyız. Büyüme stratejimizin bir parçası olarak operasyonlarımızı stratejik olarak yurtdışına genişletiyoruz.”

Bit Mining, Mayıs ayında Kazakistan’da bir kripto para madenciliği veri merkezine yatırım yaptığını duyurdu. Ek olarak Teksas’ta bir kripto madenciliği veri merkezine yatırım yaptı.