Bitcoin Madenciliği Şirketi Greenidge Generation, Güney Carolina’da Madencilik Tesisi Geliştirmeyi Planlıyor

Cuma günü, bitcoin madenciliği operasyonu Greenidge Generation Holdings, şirketin bir sonraki bitcoin madenciliği tesisini geliştirmek için şirketin Güney Carolina’ya genişlediğini duyurdu. Greenidge, karbon nötr Spartanburg tesisinin 2021’de veya 2022’nin başlarında hazır olacağını detaylandırıyor.

Greenidge Generation Holdings’e göre, eyaletteki en kalabalık 12. şehir olan Spartanburg, Güney Carolina 2021’in 4. çeyreğine veya 2022’nin ilk çeyreğine kadar bitcoin madencilerine ev sahipliği yapacak.

Dresden, NY merkezli firma, LSC Communications ile Greenidge’in bitcoin madenciliği operasyonlarını Atlas Holdings’in portföy şirketi LSC’ye ait bir mülke genişletmeyi hedeflediğini belirten bir niyet mektubu imzaladı. Anlaşmanın şartları, emekli bir matbaanın on yıllık kiralanmasıyla başlayacak.

Greenidge, matbaa tesisinin bir seferde yaklaşık 80 megavat (MW) enerji çektiğini ancak Spartanburg tesisinin “bu kapasitenin ötesinde bir potansiyele” sahip olduğuna inandığını detaylandırıyor. Şirket, sitenin mevcut elektrik çerçevesinden yararlanacak ve ayrıca temiz nükleer enerji kullanacak.

Greenidge CEO’su Jeff Kirt yaptığı açıklamada, “Bu, Greenidge’in ülke genelinde ek yerlerde çevreye duyarlı bitcoin madenciliği konusundaki benzersiz uzmanlığımızı geliştirme stratejisinde önemli bir adımdır” dedi.

2025’e kadar 500 MW Planlanıyor

Birçok bitcoin madenciliği endüstrisi firması gibi Greenidge de operasyonlarını genişletmeye devam etti. Mart ayında Greenidge, Support.com ile birleşme yoluyla Nasdaq aracılığıyla halka açık listelenme planlarını duyurdu. Bir yıl önce şirket, Dresden New York’taki 65.000 metrekarelik doğal gaz hizmet tesisinde bir maden kulesi filosu başlattı .

Birleşme sırasında, bitcoin madenciliği işletmesi Greenidge, 2025 yılına kadar çevrimiçi olarak 500 MW’a ulaşmayı umduğunu söyledi. Ayrıca, Greenidge Cuma günü şirketin “madencilik karının bir kısmını ülke çapında yenilenebilir enerji projelerine yatırmayı” planladığını da vurguladı.

New York’un Finger Lakes bölgesinde bulunan Greenidge Generation elektrik santrali, firmanın bitcoin madencileri filosuna güç sağlamak için  flare gazı veya excess gazdan yararlanıyor. Benzer şekilde Upstream Data, Crusoe Energy Systems ve EZ Blockchain gibi şirketler, alev azaltma mekanizmalarından yararlanan sistemlerle çalışır.

Kirt, “Bu gelişen alanda kanıtlanmış uzmanlığa sahip üstün bir ekibimiz var” dedi. “LSC’nin Spartanburg sahası, elverişli enerji karışımı, kapasite potansiyeli ve iş dostu iklimi ile bizim için bir sonraki ideal yer. Sitenin mevcut elektrik altyapısı, veri madenciliği geliştirmemize neredeyse hemen başlamamıza izin vermeli, ”diye ekledi Greenidge yöneticisi.