BitMEX, CFTC ve FinCEN ile 100 Milyon Dolara Anlaştı

Türev borsasının web sitesinde yapılan duyuruya göre BitMEX, iki ABD düzenleyicisiyle anlaşmaya vardı.

Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN).

Şirket, geçtiğimiz Ekim ayında aleyhine açılan suçlamaları çözmek için ceza olarak 100 milyon dolara kadar ödeyecek. FINCEN ve CFTC’ye 80 milyon dolar ödenecek, şirket düzenleyiciler tarafından sipariş edilen incelemelere girdikten sonra 20 milyon dolar askıya alınabilir ve mahsup edilebilir.

BitMEX CEO’su Alexander Höptner, şirketin hizmetlerini genişletmeyi ve işe alım uygulamalarını çeşitlendirmeyi hedeflediğini yazdı. Bu yasal suçlamaları geçmişte bırakmanın “yalnızca evrimimizi hızlandıracağını ve bizi doğru yola sağlam bir şekilde yerleştireceğini” de sözlerine ekledi.

Höptner ve BitMEX, şirketin orijinal blog gönderisinde görülebilen, borsanın 2019’dan beri gerçekleştirdiği çeşitli KYC ve kullanıcı doğrulama uygulamalarını özetledi .

CFTC ve FinCEN Ayrıntıları Açıkladı

Yapılan basın açıklamasında, CFTC BitMEX yasadışı bir cryptocurrency ticaret platformu işletim ve para aklama (AML) kurallarını ihlal suçlandı belirtir.

Bu arada FinCEN , kripto para borsasının güçlü bir AML programı oluşturmayarak Banka Gizliliği Yasasını kasten ihlal ettiğini söylüyor. Altı yıldan fazla bir süredir, bir müşteri tanımlama platformu sağlamada ve şüpheli faaliyetleri bildirmede başarısız oldu.

Düzenleyiciler ayrıca, 2018 dolaylarında yürürlüğe giren bir kural olan BitMEX’in ABD merkezli müşterilere hizmet vermemesini de sağlayacak.

Haber, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun başka bir büyük borsa olan Poloniex ile anlaşmayı açıklamasından sadece bir gün sonra geldi. Bu taraflar 10 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı.