BlackRock CEO’su Bitcoin için “Çok Az” Talep Gördüğünü Söyledi

BlackRock CEO’su Larry Fink, uzun vadeli yatırımcılar arasında büyük miktarda kripto talebi görmediğini söyledi.

Yatırım yönetimi firması BlackRock’un CEO’su Larry Fink, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için düşük talep gördüğünü söylüyor.

Bitcoin’i perakende odaklı hisse senetleri ile benzer bir sınıfa sokan Fink, CNBC’ye emeklilik fonları ve IRA’lar gibi uzun vadeli yatırımcılar arasında kripto için “düşük talep” olduğunu söyledi.

BlackRock, yakın tarihli bir duyuruya göre, yönetim altında yaklaşık 10 trilyon dolarlık varlığa sahip olan dünyanın en büyük varlık yöneticisidir.

Fink, yatırımcıların spekülatif varlıklara ilgi duyması konusunda “heyecanlı” olsa da, kriptonun BlackRock’un misyonuyla “tamamen alakasız” olduğunu söyledi. Son iş etkileşimleri sırasında, etkileşimde bulunduğu uzun vadeli yatırımcıların hiçbirinin kripto para birimi hakkında soru sormadığını da sözlerine ekledi. Dedi ki:

“İş seyahatimin son iki haftasında, kripto hakkında tek bir soru sorulmadı. Bu, emeklilik ve uzun vadeli yatırımcılara odaklanmanın bir parçası değil. Bu tür şeylere yatırımcı talebi açısından çok az şey görüyoruz.”

Fink’in sözleri, bir başka multi-trilyon dolarlık varlık yönetimi şirketi olan Fidelity Investments’ın varlık sınıfındaki güçlü talep nedeniyle kripto yatırım birimindeki personel sayısını %70 artırma planlarını açıkladığı bir zamanda geldi.

BlackRock, Nisan ayında CME’de Bitcoin vadeli işlemlerine başladı. Daha sonra şirket, volatilite endişelerine rağmen varlık sınıfının bir fayda sağlayıp sağlayamayacağını görmek için kripto para birimleri üzerinde çalıştığını söyledi. BlackRock kripto alanında oynamaya devam edecek gibi görünse de, kurumsal müşterilerinin varlık sınıfı için çok az talep gösterdiği görülüyor. Yine de BlackRock, kriptoda aktif olan tek büyük yatırım yöneticisi değil. Vanguard, Fidelity, Morgan Stanley, JP Morgan ve Ruffer LLC gibi diğer birçok üst düzey küresel oyuncu, düzenlenmiş yatırım araçları aracılığıyla uzun vadeli yatırımcıların kripto taleplerini karşılamaktadır.