Christine Lagarde, Bitcoin El Salvador’da Yasal Hale Gelirken ECB’nin Kripto Politikasını Değiştirmediğini Söyledi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, El Salvador’un bitcoin yasal ihalesi yapma konusundaki görüşünü paylaştı. Merkez bankasının bitcoin ve diğer kripto para birimleri politikasının değişmediğini doğruladı.

ECB’den Lagarde, El Salvador’un Bitcoin’i Yasal İhale Yapmasına İlişkin Yorumları

ECB Başkanı Christine Lagarde, geçen hafta El Salvador’un bitcoin yasal ihalesi yapma hamlesiyle ilgili görüşünü paylaştı. Ülke , geçen hafta ABD doları ile birlikte bitcoin yasal ihalesini yapan bir yasa tasarısını onayladı .

Lagarde, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) ayrıldığından beri, “Artık El Salvador’daki duruma aşina olmadığını” itiraf etti. ECB başkanı, “IMF programı kapsamında olan bir ülke olduğunu biliyorum” dedi.

Lagarde, “belirli bir ekonomide ikili ihale konusunun zor olduğunu” belirtirken şunları doğruladı:

“Bu, yanlış bilgi ve yanıltıcı temsillerden kaçınmak için kripto varlıklarına ve düzenlemelere, denetime ve uygun sınıflandırmaya yaklaşımımızı kesinlikle değiştirmez.”

El Salvador, bitcoin’i yasal ihale haline getiren tasarıyı geçtikten sonra, IMF bu hareketle ilgili yasal ve ekonomik sorunlar gördüğünü söyledi . Bir BIS yetkilisi de son zamanlarda bunun “ ilginç bir deney ” olduğunu yorumladı, ancak BTC’nin bir ödeme aracı testinde başarısız olduğunda ısrar ederek, BIS’in bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkındaki görüşünü değiştirmedi .

Lagarde geçen ay kripto para birimlerinin kara para aklamaya eğilimli olduğu ve gerçek bir değeri olmadığı konusunda uyarmıştı . Ocak ayında şunları söyledi : “Komik işler ve bazı ilginç ve tamamen kınanması gereken kara para aklama faaliyetleri yürüten oldukça spekülatif bir varlık.”