ÇİN, KRİPTOYU BASKI ALTINA ALMAKLA TEHDİT EDİYOR

Bitcoin’in fiyatı, Çin’in bir kez daha kripto para birimini baskı altına alma taahhüdünde bulunduğu haberlerin ardından sert düştü.

Beş dakika içinde, Bitcoin fiyatı yüzde 6’dan fazla değer kaybetti ve düşmeye devam ettiği görüldü. Ethereum gibi diğer büyük kripto para birimleri de benzer şekilde ani ve önemli düşüşlerle etkilendi.

En son düşüş , Çin’den gelen ve bu haftanın başlarında yetkililerin yeni kripto para düzenlemeleri başlatacağını öne süren başka bir raporun ardından yaklaştığı en düşük seviyeye geri döndü .

Çin’in başbakan yardımcısı Liu He’nin, ülkenin hem Bitcoin madenciliği hem de takaslara baskı yapma planını yinelediği haberlerinin ortasında geldi.

Bu haftanın başlarında devlet destekli üç kuruluşun dijital para birimlerinin “gerçek” olmadığı, satın alımlar için kullanılmaması gerektiği ve bankalar ve diğer otoritelerden daha fazla düzenleme değişikliği ile karşılaşabilecekleri konusunda uyarıda bulunan açıklamalarının ardından bu haber geldi.

Tehdit edilen baskı, Hong Kong’da kripto para birimi borsalarının piyasa düzenleyicisi tarafından lisanslanması gerektiğini ve yalnızca profesyonel yatırımcıların bunları kullanabilmesi gerektiğini belirten bir hükümet raporu açıklandı.

FSTB, Cuma günü yaptığı istişare sonuçlarında, Hong Kong’da faaliyet göstermek istiyorlarsa tüm sanal varlık (kripto para birimi) borsalarının lisanslanması gerektiğini söyledi.Ayrıca, “bir VA borsasının hizmetlerini profesyonel yatırımcılarla sınırlandırmanın en azından lisanslama rejiminin ilk aşaması için uygun olduğunu” söyledi. ABD, Amerikalıların vergileri aşmak için kullanamamalarını sağlamayı amaçlayan yeni değişikliklerle dijital para birimlerinin düzenlenmesini artıracağını belirtti.

Hazine Bakanlığı Perşembe günü önlemleri özetleyen bir rapor yayınladı. Önerilen değişiklikler arasında, adil piyasa değeri 10.000 $ ‘dan fazla olan “kripto varlıklar” alan işletmeler, bunu IRS’ye bildirmek zorunda kalacak. Bu, işletmelerin 10.000 $ veya daha fazla nakit işlemlerle halihazırda yapması gereken bir şey.

Rapor, kripto para birimini içeren ticari işlemlerin payı küçük kalırken, yeni raporlama gerekliliğinin, işletmelerin bu tür işlemleri gelecekte IRS’den gizlemekten caydırmak için gerekli olduğunu açıklıyor. Rapor, kripto para biriminin “vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere genel olarak yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırarak zaten önemli bir sorun teşkil ettiğini” belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir