Çin Merkez Bankası, Bazı Kripto Para Birimlerinden Kaynaklanan Küresel Riskler Konusunda Oldukça Endişeli

Çin merkez bankası, özel olarak geliştirilmiş dijital para birimlerinden, özellikle de küresel stabilcoinler olarak adlandırılan finansal sisteme yönelik riskler konusunda oldukça endişeli.

Bu dijital para birimleri, ABD doları gibi devlet destekli bir para birimi gibi sabit bir değere bağlıdır. Popüler bir örnek, ABD hükümetinde endişeleri dile getiren ve piyasa değerinde iyi bilinen kripto para birimleri bitcoin ve ethereum’un arkasında üçüncü sırada yer alan Tether’dir.

Çin Halk Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei gazetecilere verdiği demeçte, “Bazı ticari kuruluşların sözde stabilcoinleri, özellikle küresel stabilcoinler , uluslararası para sistemi, ödemeler ve uzlaşma sistemi vb. için riskler ve zorluklar getirebilir” dedi ve şunları ekledi;

“Bu konu hakkında hala oldukça endişeliyiz, bu yüzden bazı önlemler aldık”

Salı günü, merkez bankasının iş geliştirme kolu ve Pekin şehir yetkilileri , kripto para birimi işlemleri için yazılım hizmetleri sağladığı iddiaları üzerine yerel bir şirketin kapatılmasını emretti.

Bu hareket, mayıs ayı sonlarında madencileri operasyonları ABD ve diğer ülkelere taşımak isteyen bitcoin madenciliği ve işlemlerini çökertmek için ulusal düzeyde bir çağrının ardından geldiMadencilik, bitcoin işlemlerini kolaylaştırmak için yoğun bilgisayar gücü ve enerji gerek duyar. Operatörler ödül olarak bitcoin alabilirler.

Bitcoin’in 2009′da blockchain teknolojisinin ilk uygulaması olarak piyasaya sürülmesinden bu yana, dijital para birimi ilgi döngüleri gördü ve en son dalga bu yılın başlarında kısa bir süre 60.000 doların üzerine çıktı. Bitcoin Perşembe günü 33.000 dolar civarında işlem gördü.

Fan, “Bu (dijital) para birimlerinin kendilerinin spekülasyon araçları haline geldiğini” belirterek, “finansal güvenlik ve sosyal istikrar” için potansiyel tehditler olduğunu da sözlerine ekledi.