Çinli internet Kafe Sahipleri Salgınla Mücadelede Bilgisayarlarını Kripto Madenciliği İçin Kullanıyor

Koronavirüs salgını, insanları ekonomik krizle başa çıkmak için yeni iş yollarından yararlanmaya yöneltti ve kripto para birimi bir kez daha popüler oldu. Çin’deki internet kafe sahipleri, 2020’de geçici olarak kapatıldıktan sonra kripto madenciliği çiftlikleri kurmak için tesislerini kullanıyor.

Yakın zamanda yayınlanan bir rapordan alıntı yapan Sina’ya göre , günde 24 saat çalışan yaklaşık 13.000 internet destekli kafe, bilgisayarları başlangıçta oyuncular için dizayn edildiğinden, dijital varlıkları madenciliği yapmak için üst düzey bilgisayarlarına bağımlılar.

Bazıları, aylık olarak sanal para birimlerinde 40.000 yuan (6.200 $) değerinin üzerinde para kazandığını iddia ediyor.

Rapor, bazı sahiplerin madencilik faaliyetlerini yürütmek için 200 bilgisayar bile kullandığını belirtiyor. Çinli bir internet kafe olan Wang Xi, işine katılımın hala “yüksek olmadığını” söyledi.

“İş günleri % 50’den az ve bilgisayarlar boştayken madencilik yapılıyor” diye ekledi.

Kafe merkezli madencilik çiftliği sahibi, Eylül 2020’den bu yana 200.000 yuan (31.000 $) kazandığını iddia ediyor. Bazı meslektaşlarının karlılığı nedeniyle dijital varlık madenciliğine yöneldiğini belirtti.

Güney Koreli İnternet Kafe Sahipleri de Kripto Madenciliğinden Kazanıyor

Raporun aktardığı bir diğer işletme sahibi, takma adla konuşan Zhang Li, “madenciliğin kesinlikle sınırlı kaynaklar kapsamında yapılabilecek en iyi seçim olduğuna” inanıyor. Kripto madenciliği zaten aylık 7,750 dolar kar elde etmesini sağlıyor.

Pandemiye bağlı krizle başa çıkmak için bu manevra, Asya’da türünün ilk örneği değil. Güney Kore’nin Seul kentinde “PC Bangs” olarak bilinen internet kafe sahipleri ethereum madenciliği yapıyor ( ETH ). PC Bangs, Covid-19 krizinin ardından birinci sınıf grafik kartlarına sahip son teknoloji bilgisayarlara da güveniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir