Demokrat Senatör, Fidye Yazılımlarında Kripto Kullanımı Konusunda Ajanslara Baskı Yapıyor

Bazı ABD Senatörleri, federal kurumları dijital varlıkların yasa dışı kullanımına karşı harekete geçmeye çağırarak kripto karşıtı söylemleri yeniden artırıyor.

Demokrat Senatör Maggie Hassan, fidye yazılımı saldırıları için bir ödeme aracı olarak kripto para biriminin kullanımıyla ilgili endişeleri dile getiren en son kişidir.

Senato İç Güvenlik ve Devlet İşleri Komitesi üyesi, 16 Eylül’de Adalet Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı, İç Gelir Servisi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Uygulama Ağı da dahil olmak üzere çeşitli kurumlara bir mektup gönderdi.

İçinde, yaşadığı New Hampshire eyaletinde, kripto para birimine dönüştürülmeden önce Peterborough kasabasına yapılan bir siber saldırıda 2.3 milyon doların çalındığı yakın tarihli bir davaya atıfta bulunarak endişelerini dile getirdi.

Kripto para birimi tarafından sağlanan anonimlik, suçlular tarafından sayısız şekilde kullanımını kolaylaştırmaya yardımcı oldu. Bu kullanımlar arasında dark web üzerinden uyuşturucu satışı, fidye yazılımı saldırıları için ödemeler, vergi kaçakçılığı, terörizm ve organize suç finansmanı, kara para aklama ve daha fazlası yer alıyor.”

KYC (Kimlik doğrulamaa) gereksinimleri ile merkezi borsalar ile merkezi olmayan borsalar ve bu tür gereksinimler olmayan OTC (tezgah üstü) masaları arasındaki farkı özetledi ve daha fazla KYC uygulamasına ihtiyaç olduğunu ekledi.

Senatör Hassan, fidye yazılımı için kripto para birimlerinin yasa dışı kullanımını engellemek için hangi eylemlerin gerçekleştirildiği hakkında bir dizi soru sordu.

Hassan, bu ayın başlarında kriptoyu “yeni gölge banka ” olarak etiketleyen Senatör Elizabeth Warren ile birlikte Senato Finans Komitesi üyesidir. Komite, vergilendirme ve gelirler, ticaret anlaşmaları ve tarifelerle ilgili konularda yargı yetkisine sahiptir.

ABD’de düzenleyici baskı arttıkça, koridorun her iki tarafındaki milletvekilleri kripto para birimleri için ve kripto para birimlerine karşı argümanlarını sunuyorlar.

Bu ayın başlarında Reason Magazine ile yaptığı röportajda Senatör Cynthia Lummis , vizyonunun düzenleyici ve yasal bir çerçeve oluşturmak olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Bitcoin, stablecoin’lerin ve tokenlerin inovasyon yapabileceğinden ve ABD dolarının da inovasyon yapabileceğinden ve dijital bir para birimi olabileceğinden emin olmak istiyoruz. Dolayısıyla, eski moda para birimlerimizden çok daha kullanıcı dostu olan, insanların kullanabileceği biçimler olacak.”

Ağustos ayının başlarında Senatörler Ron Wyden, Cynthia Lummis ve Pat Toomey, tartışmalı altyapı yasasında, inovasyonu engellememesini sağlamak için kripto vergi hükümleri etrafında daha net bir terminoloji arayan bir değişiklik önerdi.

Bununla birlikte, yasa tasarısı 10 Ağustos’ta Senato’dan geçti ve çoğu oyuncuyu genel olarak kripto brokerleri olarak sınıflandıran dil değişmedi. Bu, iki partili altyapı tasarısının Meclis Başkanı Nancy Pelosi tarafından planlandığı gibi 27 Eylül’de nihai bir oylamadan geçmesi halinde, yazılım firmalarının, ağ doğrulayıcılarının, pay sahiplerinin ve madencilerin üçüncü taraf vergi raporlama gereksinimlerine tabi olabileceği anlamına geliyor.