El Salvador, Bitcoin Fiyatı Düşünce 150 BTC Daha Satın Aldı

Küresel kurumların Bitcoin’i benimsemesiyle ilgili uyarılarına rağmen, El Salvador hükümeti pazar fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyor. 

Bitcoin fiyatı Pazartesi sabahı 46.000 doların altına düştüğü için, Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Twitter’da ülkenin “düşüş satın aldığını” duyurdu. 150 yeni btc alımı ile Orta Amerika hükümeti şu anda 32 milyon dolara yakın bir değere (700) BTC sahip.

Bukele, kripto ekosistemi etrafında gösterilen “finansal tavsiye değil” sorumluluk reddi beyanlarına açık bir selam vererek, “Dipleri satın alırsanız sizi asla yenemezler” diyerek “başkanlık tavsiyesini” paylaştı.

Hükümetin Bitcoin hamlesine karşı protestolar ve yürüyüşlerin yanı sıra, kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s Global, benimsemenin ülkenin kredi notu için “ anında olumsuz etkileri olduğunu ” söyledi. S&P ayrıca hareketin El Salvador’un Uluslararası Para Fonu’ndan 1 milyar dolarlık bir kredi anlaşması sağlama şansına zarar vereceğini iddia etti.

El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal ihale olarak tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçti. Hükümet o zaman 400 BTC’yi elinde tuttu. El Salvador, iki hafta içinde iki fiyat düşüşünden yararlanarak, her seferinde 150 btc satın alarak Bitcoin varlıklarını 700 BTC’ye yükseltti.