El Salvador, Bitcoin Şehrine Güç Vermek İçin Daha Fazla Jeotermal Enerji Kaynağı Ekleyecek

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin “volkan tahvilleri” olarak adlandırılan kazançlarıyla finanse edilecek olan ve yaklaşan Bitcoin City’nin inşası ve işletilmesi için jeotermal bir güç kaynağı sağlamak için yatırımlar yaptığını doğruladı. Bukele, Conchagua yanardağı bölgesinde tüm şehre tek başına güç verebilecek bir kuyu bulma şansının yüksek olduğunu belirtti.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin jeotermal enerji üretimini artırmak için yatırımlar yaptığını doğruladı. Bukele, Lageo adlı bir devlet şirketi tarafından yönetilen ve sürdürülen volkanlardan gelen gücün ülke için yılda 1000 gigavattan fazla ürettiğini açıkladı.

Şirket şimdi güç üretimini artırmak için daha fazla kuyu ekliyor. Bukele’den yapılan açıklamalara göre, şirket üretime katkı sağlayacak dört yeni kuyunun sisteme dahil edilmesini hazırlıyor. Daha gelişmiş kuyulardan birinin ulusal şebekeye 95 MW’tan (megavat) fazla enerji sağlayabileceği iddia ediliyor. Sağlanan enerjinin doğası ile ilgili olarak, Bukele şunları belirtti:

“En az birkaç milyon yıl sürecek bir kaynaktan temiz, ucuz ve yenilenebilir enerji olacak.”

Bitcoin City’ye jeotermal enerji ile güç verme konusunda Bukele, bu amaçla yeni kuyular da açtıklarını belirtti. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan bir makaleye göre, Bukele şunları belirtti:

“En az 42 MW’lık bir kuyu (kapasite ile) bulma olasılığımız %90’dır. Tüm Bitcoin Şehrine enerji sağlayacak kadar.”

Başbakan ayrıca, kentin beklenenden daha fazla güç talebi olması halinde, hazırlık aşamasında olan diğer kuyuların bunu desteklemek için kullanılabileceğini de açıkladı. Eylül 2021’de duyurulan Bitcoin City, yenilenebilir ve yeşil olan volkanlardan enerji alacak.

Ancak proje, şehrin etrafındaki volkanların bu enerjiyi üretemediğine inanan bazı ülkeler tarafından eleştiriliyor. Bu, iktisatçı Steve Hanke’nin, şehre (Conchagua) güç vereceği tahmin edilen yanardağın aktif olmadığını söylemesidir. Ancak Bukele, jeotermal kuyuların çoğunun aktif olmayan volkanlar etrafında inşa edildiğini belirterek bu bakış açısını reddetti.

Diğerleri de jeotermal enerjinin ülkede bitcoin madenciliği için kullanımını eleştirerek, bunun bir çevre felaketiyle sonuçlanabileceğini belirtti.