El Salvador Devlet Cüzdanını Kullanan Herkese 30 Dolarlık BTC Veriyor

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, kripto para biriminin ekonomide yasal ödeme aracı olarak kullanılmasını teşvik etmek ve insanlara hükümetin resmi cüzdan uygulamasını kullanmaya teşvik etmek için bir bitcoin eşantiyonunu duyurdu.

El Salvador başkanı Nayib Bukele Perşembe gecesi ülkesinin yeni bitcoin yasasıyla ilgili birçok konuyu ele aldı. Konuşması sırasında Salvador hükümetinin cüzdan uygulamasını ve 30 dolarlık bitcoin kayıt bonusunu açıkladı.

“El Salvador hükümetinin cüzdanına Chivo deniyor” diyen Bukele, kullanıcıların telefon numaraları ve DUI olarak bilinen ulusal kimlikleri ile kayıt olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hesaplar daha sonra yüz tanıma veya çağrı merkezi aracılığıyla doğrulanır. “Çağrı merkezi tarafından yüz tanıma veya doğrulama sadece hesap oluşturulurken yapılacak. Nüfusa güvenlik sağlamak için bu şekilde yapıyoruz, ”dedi başkan.

Bukele’nin açıklamaları şu şekilde:

“Ekonomide kullanımını teşvik etmek ve insanları uygulamayı kullanmaya teşvik etmek için 30 $ eşdeğerini bitcoin’e yatıracağımız Chivo uygulaması içinde olacak.”

Bitcoin’deki 30 dolarlık teşvikle, ekonomiyi canlandırmak ve “ülkenin ekonomik büyümesine yardımcı olmak” için “Nüfusun bu sistemi ve bitcoini yasal ihale olarak kullanmasını istiyoruz” dedi.

Hesap doğrulaması için gerekli olan bir DUI (Documento Único de Identidad) almak için kişinin en az 18 yaşında olması gerekir. Bu, Woldometer’in verilerine göre El Salvador’un toplam 6,5 milyonluk nüfusundan yalnızca 18 yaş ve üstü yetişkinlerin 30 $’lık ücretsiz BTC almaya hak kazandığı anlamına geliyor .

Salvador cumhurbaşkanı, Chivo uygulamasının, kullanıcıların dolar arasındaki fonları bitcoin’e dönüştürmesine, ödeme yapmasına ve bir QR kodu kullanarak para göndermesine izin vereceğini ayrıntılı olarak açıkladı. Ayrıca, uygulama kullanıcılarının BTC’yi “güvenli, anında ve komisyon ödemeden” satın alabileceğini söyledi .

El Salvador’da bitcoin kullanmanın, almanın ve yatırım yapmanın isteğe bağlı olduğunu vurguladı ve alıcıların kripto para birimini kabul etmesi gereken tek zaman 30 dolarlık BTC bonusu olacağını belirtti. Harcama için kullanıcılar, cüzdanlarında her iki para birimi de varsa, bitcoin veya dolar kullanmayı seçebilirler. Bukele, El Salvador’un bitcoin yasasının 7 Eylül’de yürürlüğe gireceğini kaydetti. “Tüm nakit işlemlerin dolar cinsinden kalacağını garanti edeceğiz” dedi.