El Salvador Vatandaşları Şimdi Bitcoin Satın Almak İçin Çok Daha Fazla ABD Doları Satıyor

El Salvador’un ana akım Bitcoin’i benimsemesi devam eden boğa rallisi sırasında, vatandaşların ABD doları tasarruflarını giderek daha fazla Bitcoin ile değiştirdikçe ivme kazanıyor. 

Başkan Nayib Bukele, El Salvador’un şirket içi cüzdan hizmeti Chivo’dan elde edilen verilere dayanarak bu yeni gelişmeyi Twitter’da paylaştı. Başkan Bukele, şunları söyledi:

“İnsanlar Chivo ATM’lerinden çektiklerinden çok daha fazla USD (BTC satın almak için) yatırıyor.”

Ayrıca medya kuruluşlarını ATM’leri ziyaret ederek yukarıdaki bilgileri bağımsız olarak doğrulamaya çağırdı. Başkan Bukele ayrıca, Chivo’nun 24.076 havale talebi “bir günde 3.069.761,05 dolara kadar eklendiğini” bildirdiğini belirtti.

Yargı yetkisi dahilindeki USD’den Bitcoin’e dönüşümlerdeki artış, başlangıçta genel halk tarafından benimsenme sırasında dirençle karşılaşan yatırımcı duyarlılığındaki bir değişikliği yansıtıyor. Ayrıca Salvador hükümeti, Bitcoin kullanımı için yakıt sübvansiyonları ve vergi muafiyetleri gibi çeşitli sübvansiyonlar sunuyor. 

El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul ettikten sonra 200’den fazla ATM kurarak onu ABD ve Kanada’dan sonra üçüncü en büyük kripto ATM ağı haline getirdi.

El Salvador’un, esas olarak yerel Bitcoin işlemlerini ve Bitcoin’i ABD dolarına dönüştürmeyi kolaylaştırmak için 205 kripto ATM’sini dağıttıktan sonra Birleşik Krallık’ın kripto ATM sayısını aştığını gösteriyor.

Son zamanlarda Salvador hükümeti, Bitcoin boğa piyasası sırasında elde edilen karı kullanarak 4 milyon dolarlık bir veteriner hastanesi inşa edeceğini duyurdu. Başkan Bukele’nin aktardığına göre, veteriner hastanesinde 4 ameliyathane, 4 acil servis, 19 ofis ve bir rehabilitasyon alanı bulunacak: “Bu paranın bir kısmını şuraya yatırmaya karar verdik: Tüylü dostlarımız için bir veteriner hastanesi.”