El Salvador’un Ardından Tonga Parlamentosu Bitcoin’i Yasal Hale Getirebilir

Tongan Milletvekili Lord Fusitu, Bitcoin’i Tonga’da yasal bir ihale haline getirmek için bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Financial Review ile yaptığı röportajda Fusitu’a, El Salvador tarzı bir Bitcoin yasa tasarısının Mayıs 2022’de ülke parlamentosuna sunulacağını açıkladı.

Fusitu’a, ülkesinin Bitcoin’i mevcut devlet para birimi Tonga Paanga’nın yanında yasal bir hale getirerek fayda sağlayacağını söyledi.

Politikacı ilk olarak 2021 ortalarında Bitcoin ile ilgilendiğini ifade etti, ancak o sırada ilgisi varlık sınıfına yatırım yapmakla sınırlıydı.

Yasanın hazırlanmasından geçirilmesine kadar, yasanın diğer Tongalı politikacıların yanı sıra ülkenin merkez bankasının önemli desteğini alması gerekecek.

Tonga, 100.000’in biraz üzerinde bir nüfusa ve 2020 itibariyle yaklaşık 500 milyon dolarlık bir gayri safi yurt içi hasılaya sahiptir. Küçük bir Pasifik Adası ülkesi olmasına rağmen, Tonga potansiyel olarak diğer Pasifik Adaları’nın merkezi olmayan varlığı benimseme yolunu izlemesinin yolunu açabilir.

Lord Fusitu’a, gelen yabancı havalelerin Tonga’nın GSYİH’sının büyük bir bölümünü oluşturduğunu ve Bitcoin’i benimseyerek ada ülkesinin sınır ötesi ödeme sistemini iyileştirebileceğini söyledi.

Eylül ayında El Salvador, Bitcoin’i yasal ihaleye çıkaran ilk ülke olarak tarihe geçti.

El Salvador’da Bitcoin’in yasal olarak benimsenmesi, bazıları tarafından Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin küresel finansal sistemin temel bir parçası olmaya başladığını gösteren bir dönüm noktası olarak görülüyor. Ancak El Salvador’un Bitcoin’i resmi devlet para birimi olarak benimseme kararı sert eleştirilerle karşılandı. Bitcoin yasasını denetleyen Başkan Nayib Bukele, ülkenin parasal değişikliği konusunda yerel siyasi partilerden de çeşitli protestolarla karşı karşıya kaldı.