Elizabeth Warren SEC’e Kripto Düzenlemesinin Getirilmesi Gerektiğini Söyledi

ABD Senatörü Elizabeth Warren, SEC’e bir mektup yayınladı ve düzenleyici kurumdan kripto para biriminin potansiyel riskleriyle yüzleşmesini ve mevcut düzenlemeyle ilgili soruları yanıtlamasını istedi.

Warren mektubuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kripto para birimlerine olan talep ve kripto para borsalarının kullanımı hızla artarken, sağduyulu düzenlemelerin eksikliği sıradan yatırımcıları manipülatörlerin ve dolandırıcıların insafına bıraktı.”

Warren’ın mektubu, beş aylık bir dönemde 7.000 kişinin kripto dolandırıcılıklarından toplam 80.000 dolarlık kayıp bildirdiğini gözlemliyor. Bu istatistik, Mayıs ayında yayınlanan FTC’nin bir raporuna dayanıyordu. Meşru kripto yatırımlarının bile risk taşıdığını da sözlerine ekledi.

Warren, ABD SEC’den 28 Temmuz’a kadar belirli konularda kripto para birimi borsalarının adil çalışıp çalışmadığı, yetki boşlukları sorunu, merkezi olmayan borsaların , DeFi’nin yasallığı ve SEC’in kendi yetkisinin kapsamı hakkında yorum yapmasını istedi.

Şu anda İngiltere’de düzenleyici engellerle karşı karşıya olan Binance’e dikkat çekti Binance’in dünya çapında faaliyet gösterdiğini ancak operasyon tabanı olmadığını gözlemledi ve borsayı yetki boşluklarından yararlanan bir işletme örneği olarak kullandı.

Mektup, SEC’in cevaplarına bağlı olarak, Kongre’nin SEC’e düzenleyici boşlukları kapatma yetkisi vermek için harekete geçmesi gerekebileceğini açıklıyor.

Warren Daha Önce Kripto Hakkında Yorum Yaptı

Warren geçmişte de benzer yorumlar yapmıştı. Haziran ayında, ABD hükümetinin kripto tehditleriyle yüzleşmesi gerektiğini öne sürdü. Ayrıca madencilikle ilgili güç tüketimini de eleştirdi.

Ek olarak, 2018’de Warren , ICO patlamasının sona ermesinden sonra İlk Para Tekliflerine yatırım yapmanın risklerini vurguladı .

Elizabeth Warren bir Massachusetts Demokratıdır; Senato Bankacılık Komitesi’nin Ekonomi Politikası Alt Komitesi olarak görev yapmaktadır.