Fidelity, Özel Toplantıda Bitcoin ETF’ini Onaylaması için SEC’e Baskı yapıyor

Çok uluslu finansal hizmetler firması Fidelity Investments, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylaması için baskı yaptı.

8 Eylül’de Fidelity Digital Assets başkanı Tom Jessop, firmanın altı yöneticisi ve birkaç SEC yetkilisi arasında özel bir toplantı düzenlendi. Finans yöneticileri, düzenleyicinin yatırım ürününü neden onaylaması gerektiğine dair birkaç neden ortaya koydu. Bunlar arasında dijital varlıklara ve ilgili ürünlere artan talep, diğer ülkelerdeki benzer fonların yaygınlığı ve Bitcoin’in ( BTC ) benimsenmesinin artması yer alıyor.

Toplantıdan bir Bitcoin ürününün faydalarını özetleyen bir Sadakat  sunumu , küresel gelişmiş piyasa düzenleyicilerinin Kanada, Almanya, İsviçre ve İsveç’te Bitcoin borsasında işlem gören ürünleri (ETP) onayladığını belirtti.

SEC Başkanı Gary Gensler’in geçen ay sadece BTC vadeli işlem ürünlerini inceleme olasılığına ilişkin yorumlarına yanıt olarak Fidelity, ya borsaların ürünleri listelemesine izin veren ya da yalnızca vadeli işlemlere izin veren bir 1933 yasasına sıkı sıkıya bağlı kalmanın artık gerekli olmadığını savundu çünkü piyasa olgunlaşmış.

1929 Menkul Kıymetler Yasası, 1929’daki borsa çöküşünün ardından, yanlış beyan ve hileli faaliyetlere karşı yasalar oluşturarak yatırımcıları korumak için çıkarıldı. Fidelity, bu yasaların çok katı olduğuna ve piyasaların artık daha şeffaf ve yerleşik olduğuna inanıyor.

“Bitcoin vadeli işlemlere dayalı ürünlerin bir Bitcoin ETP’sinden önce gerekli bir ara adım olmadığına inanıyoruz; Firmalar, Bitcoin piyasası olgunlaştığı ve onları destekleyebildiği için ETP’ler aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmak için yatırımcı talebini karşılayabilmelidir.”

Ayrıca, piyasanın şimdiden “önemli boyuta” ulaştığını ve SEC’in kendi standartlarında tanımlandığı üzere derin likiditeye sahip olduğunu savundu.

Fidelity, Mart 2021’de Wise Origin Bitcoin Trust adlı bir Bitcoin ETP’si için başvurdu ve o zamandan beri diğer firmalardan 20’den fazla  benzer başvuru yapıldı, ancak düzenleyici ertelemeye devam ediyor.

Bitwise Bitcoin Strategy ETF, Salı günü yapılan bir raporun ardından SEC’in uzayan başvuru kuyruğuna yerleştirilen en sonuncu firma oldu.

Fidelity Digital Assets, yasal formalitelere rağmen faaliyetlerini genişletmeye devam ediyor. Firma, Bloomberg’e göre kripto varlık çalışan sayısını yıl sonuna kadar %70’e kadar artırmayı planlıyor. SEC, VanEck’in önerdiği Bitcoin Trust ETF’sini bu yıl üçüncü kez Fidelity ile toplantıyla aynı gün erteleyerek ve karar tarihini 14 Kasım’a erteleyerek işlemleri yavaş hızda yapıyor.