FinCEN İlk Dijital Para Birimi Danışmanını İşe Aldı

Amerikan mali dolandırıcılık bürosu FinCEN’in Müdür Vekili, bir Baş Dijital Para Birimi Danışmanı da dahil olmak üzere iki yeni pozisyon atadı.

FinCEN Kriptoya Öncelik Veriyor 

ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Michele Korver’ı ilk Dijital Para Birimi Danışmanı olarak atadı.

Basın açıklamasına göre, Bayan Korver, “FinCEN’in dijital para birimi alanındaki liderlik rolünü” ilerletmek ve “yasadışı finansal uygulamaları ve sömürüyü azaltmak” için ajansa hizmet edecek. 

Bayan Krover’a aşina olan kripto yatırımcıları, onu 2013’ten beri kripto para aklama karşıtı davaları yöneten katı yargı personeli olarak tanıyor. Bayan Korver, Adalet Bakanlığı’ndan Hazine Bakanlığı’na, finansal istikrar için özel bir Mali Görev Gücü’ne kadar çalıştı. Çeşitli devlet kurumlarıyla, savcılara ve kanun koyuculara dijital para konularında danışmanlık yapıyor. Dijital varlıklar alanındaki en büyük başarılarından biri, “kripto paraya el koyma ve müsadere politikası ve mevzuatını” geliştirmektir. 

FinCEN Başkan Vekili Michael Mosier basın açıklamasında şunları söyledi: 

 “Michele, zengin bir dijital para uzmanlığı getiriyor ve yasa dışı finans riskini en aza indirirken, FinCEN’in fırsatların finansal genişlemesi için yenilikçi potansiyele katkısını en üst düzeye çıkarmak için koordineli çabalarda muazzam bir lider olacak.”  

Mosier, Jayna Desai’yi FinCEN’in ilk Stratejik İletişim Direktörü olarak atadı.

Aralık 2020’de, Trump yönetimi altında, FinCEN’in son yasama önerisi, kendi kendine barındırılan cüzdanlar için zorunlu Müşterinizi Tanıyın prosedürlerini eklemekti. Teklif, kripto topluluğunun direnişiyle karşılandı ve daha sonra Başkan Biden’in atanmasından sonra donduruldu.