Güney Kore’deki Kripto Borsasına Yatırımcıları Dolandırdığı İçin Dava Açıldı

Güney Kore’de kripto para borsası V Global’i yatırımcıları dolandırmakla suçlayan bir toplu dava açıldı. Polisin, 69.000 kişinin kripto borsasına yatırım yaptığını ve zararın 3,8 trilyon won olduğunu tahmin ettiği bildiriliyor.

Güney Koreli kripto para borsası V Global, 3,8 trilyon won (3,5 milyar dolar) değerinde dolandırıcılık yapmakla suçlandı.

130 mağdur tarafından toplu dava açıldı. Mağdurları temsil eden bir hukuk firması olan Daegeon, “130 mağdur, 4 Haziran’da bir kripto para borsası olan V Global’in CEO’su da dahil olmak üzere üç yönetici ve çalışan hakkında Gyeonggi Güney Polis Teşkilatı’na ortak bir şikayette bulunmaya karar verdi” dedi. Yerel basının açıklaması şöyle:

“Polis, 69.000 kurbanın V Global’e yatırım yaptığını ve zararın 3,8 trilyon won olduğunu tahmin ediyor.”

Daegeon’da bir avukat olan Han Sang-joon, “aslında paralarını geri alamayan 20.000 ila 30.000 kurban ve iade edilmeyen 600 milyar ila 1 trilyon won para” olduğunu açıkladı. Ancak, “Daha büyük olabilir” dedi. Nisan ayında V Global, Daegeon’a hakaret ettiği için şikayette bulundu.

V Global, geçen yıl Ağustos ayından yakın zamana kadar ülke genelinde brifing oturumları düzenledi ve yatırımcılara kripto borsasında bir hesap açmaları ve hesaba en az 6 milyon won yatırırlarsa, “18 milyon won, üç katını geri alacaklarını” kısa sürede katlayacaklarını vaat etti.

Kurbanlar ayrıca V Global’in yatırımcıları 7 seviyeye böldüğünü ve her yeni üye getirdiklerinde onlara ödeme sözü verdiğini söyledi. Yatırımcılar kısa süre sonra kripto borsasının bir Ponzi şeması işlettiğini ve mevcut üyelerin yatırımlarının yeni üyelerden gelen parayla geri döndüğünü fark etti. V Global ayrıca kendi yerel tokenini yayınladı.

Gyeonggi Nambu Polis Teşkilatı, bu yılın başlarında V Global’de yasa dışı faaliyetlerden şüphelendi ve bir soruşturma başlattı. Şirketin yatırım brifingi oturumları düzenlediği ve ülkenin her yerinden yatırımcıları işe aldığı için polisin soruşturmasını ülke çapında genişlettiği bildiriliyor.

Geçen ay polis kripto para borsasına baskın düzenledi ve V Global 240 milyar won kaybetti. Ulusal Soruşturma Merkezi başkanı Nam Gu-jun, “Şu ana kadar yaklaşık 60 şüpheliyi tutukladık ve iddianame öncesi el konulan eşyaları analiz ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir