Hindistan Eski Rezerv Bankası Yetkilisi Kriptonun Kabul Edilmesini Söylüyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI) eski Başkan Yardımcısı, ülkenin finansal ve kripto ekosistemi hakkında konuştu ve dijital varlıkların kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Hindistan İnternet ve Mobil Birliği’nin (IAMAI) Blockchain ve Kripto Varlıklar Konseyi (BACC) tarafından 7 Eylül’de düzenlenen açılış HODL ’21 sanal konferansında konuşan Rama Subramaniam Gandhi, kriptonun ekonomik faaliyetler için ödemeler için kullanılabileceğini söyledi. Ancak onları daha çok bir varlık sınıfı olarak görüyor.

Hindistan’da düzenleyici durum belirsizliğini koruyor hala siyasiler tarafından mulled edilen faturaları ve mevzuata. Bu ayın başlarında hükümet, kripto para birimlerini vergilendirilebilecekleri emtialar olarak tanımlamak için bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını duyurdu. Kabul edilirse, ödemeler için kullanılmalarına izin vermeyecek, bunun yerine varlık olarak alınıp satılacak ve yatırım yapılacaktı.

Merkez bankası, 2018 yılında tüm ticari bankaların müşterilerinin kripto para birimi ile ilgili işlemler yapmasına izin vermesini yasakladı, ancak karar Şubat 2020’de Yüksek Mahkeme tarafından bozuldu.

2014’ten 2017’ye kadar merkez bankasında görev yapan Gandhi, kripto para biriminin bir varlık veya emtia olarak ele alınması ve buna göre vergilendirilmesi gerektiğini savunuyor. Düzenleyici bir çerçeve geliştirmek ve onlara bu şekilde davranmak, Hintlilerin dijital varlıklara yatırım yapmasına ve elinde tutmasına izin verecektir. Varlıklar satın alınmak yerine çıkarılmışsa, bunların sermaye kazancı vergisine tabi olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Kripto para birimleri normal ödeme kanalları aracılığıyla ödenmelidir. Değillerse, riskli sayılmalı ve sermaye kazançları vergisi alınmalıdır. Bu gönüllü açıklama gibi bir şey.”

Eski merkez bankacısı, herhangi bir düzenleme veya hükümet denetimi olmasaydı kripto para birimlerinin suçlar için kullanılacağını belirtti. Ticareti kolaylaştırmak ve yasadışı kullanımı önlemek için işlemlerin merkezi bir depo aracılığıyla izlenebileceğini söyledi.

Gandhi, hükümetin kripto para birimleri içeren ekonomik işlemlere karşı açık fikirli olması gerektiğini belirtti, ancak bazı blok zincirlerinin sahip olduğu anonimlik özellikleri konusunda uyardı ve toplumun devlet tarafından belirlenen herhangi bir uyum kuralına uyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir devlet her zaman vatandaşlarına ekonomik işlemler açısından özgürlük vermek isteyecektir. Sözleşmeden doğan yükümlülüklerini , vergi gelirlerini ve kazançlarını uygular. Dolayısıyla, herhangi bir ekonomik faaliyet bu tür şeylere uygun olmalıdır.”