İngiltere’de 13 Kripto Firması Daha Lisans Başvurularını Geri Çekti

Birleşik Krallık Mali Denetim Otoritesinin (FCA) kripto lisans rejiminin, ülkede faaliyet göstermek isteyen kripto para birimi işletmeleri için zorlu olduğu bildiriliyor.

Reuters’in Salı günkü raporuna göre , kripto işletmelerinden geri çekilen lisans başvurularının sayısı Haziran ayında %25’in üzerinde arttı.

Nitekim ayın başında 51 kripto firmasının FCA’ya kayıt için daha önce sunduğu başvuruları geri çektiğini görmüştük. Reuters tarafından aktarılan bir FCA sözcüsü, 13 şirketin daha onay sürecinden çekildiğini ve toplam çekilme sayısını 64’e çıkardığını söyledi.

Ocak 2020’den bu yana FCA, ülkenin kripto sektörü için Kara Para Aklamayı önleme çalışmaktadır. O zamanlar ajans, kripto para birimi işletmeleri için bir yıllık ilk son teslim tarihi olan bir kayıt planı başlattı.

Bununla birlikte, FCA, birikmiş lisans başvuruları arasında geçici bir kayıt rejimi oluşturmaya ve bu rejimi genişletmeye zorlanmıştır .

Bu şirketler, lisanslama sürecinden çıkarak, kriptoyla ilgili tüm faaliyetleri durdurmalı veya FCA tarafından para cezası ve yasal işlem yapma riskiyle karşı karşıya kalmalıdır. Ancak, ajansın AML yetkisi kapsamında olmayan bazı şirketler hizmet sunmaya devam edebilir.

Haziran ayının başlarında, FCA, İngiltere’deki tüketicilere ülkedeki 111 kayıtlı olmayan kripto şirketi hakkında bir bildirimde bulundu .

Geri çekilen uygulamalar, çeşitli yargı bölgelerinde kripto borsalarında artan düzenleyici incelemenin ortasında geliyor. FCA, Binance dahil bazı büyük platformlara karşı harekete geçti.

İngiltere dışında, Japonya ve Ontario, Kanada’daki düzenleyiciler de Binance’e uyarı bildirimleri yayınladı. Kripto borsa devinin İngiltere’deki lisans başvurusunu Mayıs ayında geri çektiği bildirildi. Ticaret platformu eToro’nun CEO’su Yoni Assia için, endüstri katılımcıları devlet kurumlarından daha da fazla düzenleyici eylem beklemeli . Bununla birlikte, eToro patronu düzenleyicilere kripto para birimi alanı hakkındaki bilgilerini geliştirmelerini ve nüanslı politikalar bulmalarını tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir