İspanyol Milletvekili, Kazakistan’ın Bitcoin Madenciliği Çöküşünün Ortasında Fırsat Görüyor

İspanya Ciudadanos siyasi partisi milletvekili María Muñoz, Kazakistan’da madencilik kesintisine neden olan internetin kapatılmasının ardından İspanya’yı Bitcoin madenciliği noktası haline getirecek bir yasa tasarısı önerdi.

Avukat ve ekonomist Muñoz, Cuma günü attığı bir tweet’te, İspanya’yı bir Bitcoin(BTC)hedefi olarak destekleme konusunda kararlıydı:

“Kazakistan’daki protestoların tüm dünyada olduğu kadar Bitcoin için de yankıları var. İspanya’nın esnek, verimli ve güvenli bir sektör geliştirmek için kripto para birimlerine yapılan yatırımlar için kendisini güvenli bir destinasyon olarak konumlandırmasını öneriyoruz.”

İspanya Milletvekilleri Kongresi’ne yöneltilen tweete iki sayfalık bir açık mektup eşlik etti. İlk olarak Muñoz, protestolar ve hükümetin en büyük Orta Asya ekonomisine interneti kapatmadan önce “polis ve ordunun tüm gücünü” kullanan tepkisinin önemini vurguladı.

2021’in ikinci yarısında karma oranın tahmini % 20’sinde katkıda bulunarak Kazakistan’ı dünya çapında en büyük ikinci Bitcoin madencisi olarak koyan bir Cambridge Alternatif Finans Merkezi çalışmasına işaret etti. Hükümetin Kazakistan’daki Bitcoin madencilerinin altından halıyı etkili bir şekilde çekme kararı, hash oranının %13,4 düşmesine neden oldu.

Bu olaylar Bitcoin yanlısı milletvekili için ilgili sorulara ilham verdi:

  1. İspanya hükümeti, Kazakistan’daki internet kesintisinin İspanyol kripto madencilik endüstrisi üzerindeki etkisi hakkında ne gibi bilgilere sahip?
  2. Hükümet, Kazakistan madencilik sektöründen kaçan yatırımcıları ve madencileri çekmek için önlemler alacak mı?
  3. Hükümetin Bitcoin’in enerji verimliliği ve madencilik sektörünün büyümesi hakkında ne gibi verileri var?

Bitcoin ağının, partisi Ciudadanos’un veya “Vatandaşlar”ın kanıtlanmış bir savunucusu, geçen yıl Ekim ayında kripto para birimleri konusunda ulusal bir strateji önerdi. Partisi, İspanya’yı Avrupa Birliği ve dünyadan kripto para birimlerine yapılan yatırımlar için bir kutup olarak konumlandırmaya çalışıyor ve Bitcoin madenciliği katalizör olabilir.

Bitcoin hash rate dalgalanmaları defalarca gösterdiği gibi, madencilik altyapısı coğrafi olarak kısıtlanmamıştır. Örneğin Çin’in madencilik yasağı Kazakistan ve Kosova’nın yararınaydı.

PrimeBlock’un baş hukuk sorumlusu Alan Konevsky, geçen yıl yapılan madencilik değişikliklerini şöyle açıkladı:

“Çin düzenleyici değişiklikleri sonrasında yer değiştirenler de dahil olmak üzere madencilik şirketleri Kazakistan ve Kosova gibi ülkelerde kuruldu, çünkü elektriğin maliyeti Kuzey Amerika’dan çok daha ucuz.”

Bu, Kazakistan’ın 2021’de artan hash oranında gösterildi. Bununla birlikte, İspanya’da neler olabileceğine ilişkin bir önsezi olarak, Konevsky açıklamaya devam ediyor:

“Madencilik bu ülkelerde tam bir başlangıç olmazsa, madencilerin yer değiştirdiğini görebiliriz. Bu endüstri bir noktaya kadar hareketlidir ancak olgunlaştıkça istikrarlı siyasi iklim ve enerji de dahil olmak üzere istikrarlı girdiler de dahil olmak üzere düzen gerektirir.”

Muñoz, İspanya’nın bu Bitcoin dostu faktörleri barındırdığını umuyor. Ancak, BTC’nin en büyük rüzgarlarından biri siyasi olabilir. Tweeti, Avrupa Parlamentosu üyesi rakip Yeşiller partisi üyesi Ernest Urtasun’un alay konusu oldu. Bir tweet’te önerisini “kötü bir şaka” olarak nitelendiren yetkili, BTC madenciliğinin “çevresel bir sapma” olduğunu söyledi.