İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), Halka Açık Dijital Para Birimi Girişimini Kaleme Aldı

İspanya’daki siyasi yönetim organı olan İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), yeni bir ulusal dijital para birimi girişimini destekliyor.

Yerel haber ajansı El Economista’nın Pazartesi günü bildirdiğine göre, İspanya’nın en eski aktif partisi ve Milletvekilleri Kongresi’nin önde gelen gücü olan PSOE, nakit kullanımında devam eden düşüşe yanıt olarak ulusal bir dijital para birimi başlatmak için yasa dışı bir teklif sundu .

Parti, teklifin Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro ile yaptığı deneylere yanıt olarak geldiğini kaydetti. İspanya Merkez Bankası’nın finansal yenilik bölümünün genel müdürü Carlos Conesa, geçtiğimiz günlerde “dijital euro üzerinde bir proje başlatma kararının çok yakın olduğunu” söyledi. 

Teklife göre, ulusal bir dijital para daha yüksek likidite sağlayacak “Parasal bir genişlemenin gerekli olması durumunda, likiditeyi doğrudan cari hesaplara enjekte ederek ve böylece derhal ve aracısız olarak ekonomik faaliyete aktararak daha doğrudan bir mekanizmaya izin veriyor. ”

Parti, bir İspanyol dijital para biriminin “bankaların para üzerindeki ‘ayrıcalığını’ sona erdireceğini” söylemeye devam etti ve projenin “bankacılık sisteminin millileştirilmesi veya kredinin millileştirilmesi olmadan” gerçekleştirileceğini kaydetti. 

“Şu anda, her bireyin dijital parasıyla doğrudan merkez bankasında kendi hesabına sahip olabilmesi tamamen mümkün. Teklifin şu an için bankalarla sınırlı bir ayrıcalık, ”dedi.

El Economista’ya göre, PSOE başlangıçta Haziran ortasında ulusal bir dijital para birimi oluşturmayı önerdi. Parti, hükümeti dijital para biriminin İspanyol ekonomisinin ve bir bütün olarak avro bölgesinin daha büyük finansal istikrarı üzerindeki etkisini değerlendirmek için özel bir grup kurmaya çağırdı.

Avrupa Merkez Bankası dijital euro üzerinde düşünmek için zaman ayırırken, bazı gözlemciler varsayımsal para biriminin etkinliğinden şüphe etmeye başladılar. BBVA’nın yöneticilerinden Pablo Urbiola Pazartesi günü, dijital euronun ne tür bir müşteri talebini karşılaması gerektiğinin henüz tam olarak net olmadığını savundu.