Japonya’nın Finansal Dev SBI Holdingi Kripto Para Fonu Başlatacak

Japon finans holdingi SBI Holdings’in birkaç kripto para birimine yatırım yapacak bir kripto fonu başlattığı bildiriliyor. Şirketin bir yöneticisi, “İnsanların onu diğer varlıklarla bir arada tutmalarını ve portföyleri çeşitlendirmek için ne kadar yararlı olabileceğini ilk elden deneyimlemelerini istiyorum” dedi.

Bloomberg Perşembe günü bildirdiğine göre, SBI Holdings Inc., Kasım ayı sonuna kadar bir kripto para birimi fonu başlatma planını açıkladı ve bunu ülkenin ilk kripto fonu olarak nitelendirdi.

Tomoya Asakura, SBI Varlık Yönetimi Direktörü ve SBI bağlı Morningstar Japonya’nın başkanı, fon Bitcoin, Ethereum dahil kripto paralara bir dizi yatırım yapacağını açıkladı.

Fonun, yüksek oynaklıkları da dahil olmak üzere kripto para birimleriyle ilişkili riskleri anlayan müşterilere yönelik olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca, yaklaşık bir milyon yen (9.122 $) ila üç milyon yen arasında minimum bir yatırım olabilir.

Asakura, yakın tarihli bir röportajda, ilk fon “çok iyi giderse”, o zaman firmanın ikinci bir fon başlatmak için “hızlı hareket etmek” istediğini belirtti. O şu görüşte:

İnsanların onu diğer varlıklarla bir arada tutmasını ve portföyleri çeşitlendirmek için ne kadar yararlı olabileceğini ilk elden deneyimlemelerini istiyorum.”

Yönetici, ürün için yeterli talep olması durumunda SBI’nin özellikle kurumsal yatırımcılara özel olarak hazırlanmış başka bir fon başlatmayı düşündüğünü belirtti.

Yayın, Japonya’daki borsalarda yaşanan hack olaylarını izleyen katı kripto düzenlemeleri nedeniyle, SBI’nin kripto fonunu yerden kaldırmasının dört yıl sürdüğünü aktardı. Şirketin, düzenlemelere uymak için fonun yatırımcılara nasıl sunulacağına ilişkin planını değiştirmek zorunda kaldığını da sözlerine ekledi.

SBI başlangıçta kripto fonunu Japonya’da popüler bir yatırım yöntemi olan bir yatırım ortaklığı olarak başlatmayı planladı. Ancak ülkenin en büyük mali düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), şirketlerin bu yöntemi kullanarak kripto yatırımları satmasını yasakladı. Şirket daha sonra planını değiştirdi ve kripto fonunu “anonim ortaklık” olarak bilinen bir araç kullanarak yatırımcılara sunacak. Asakura, “Kripto para birimlerinin oldukça değişken ve spekülatif olduğuna dair ezici bir algı var” dedi. Halka ve düzenleyicilere kripto para birimlerinin yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmelerine yardımcı olabileceğini göstermek için bir sicil oluşturmayı planlıyor.