JPMorgan: Enflasyon yükselirken altın yerine Bitcoin satın alan kurumlar

Bitcoin, 50.000 dolarlık direnç seviyesinin çok üzerine çıkarak ve varlığa 1 trilyon dolarlık piyasa değerini geri yükleyerek bu hafta %35 rallisine öncülük etti.

JPMorgan tarafından Perşembe günü müşterilerle paylaşılan bir nota göre, BTC fiyatındaki son artış, ağırlıklı olarak enflasyondan korunma arayan kurumsal yatırımcılara atfedildi.

Analistler, BTC’nin altınla ilgili esasına ilişkin algıda bir değişiklik olduğunu savunarak, “Yatırımcılar arasında enflasyon endişelerinin yeniden ortaya çıkması, Bitcoin’in bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak kullanılmasına olan ilgiyi yeniledi” dedi.

“Kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e geri dönüyor gibi görünüyor, belki de onu altından daha iyi bir enflasyon koruması olarak görüyorlar”

Kurumlar orada yalnız değiller: Shark Tank yıldızı Kevin O’Leary bu haftanın başlarında kriptonun portföyünde altından daha büyük bir tahsisat oluşturduğunu belirtti.

Bitcoin’e yönelik ivme, analistlerin o sırada büyük yatırımcıların Bitcoin’den geleneksel altına geçtiğini belirttiği Mayıs ayındaki bir JPMorgan raporunun aksine.

JPMorgan, mevcut rallinin arkasında olduğuna inandığı iki faktör daha sağladı:

Analistler, “ABD’li politika yapıcılar tarafından Çin’in kripto para birimlerinin kullanımını veya madenciliğini yasaklama yönündeki adımlarını takip etme niyeti olmadığına dair son güvenceler” ve ayrıca şunları kaydetti:

“Lightning Network’ün son zamanlardaki yükselişi ve 2. katman ödeme çözümlerinin El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesine yardımcı oldu.”

Bu haftaki diğer analistlerin aksine, JPMorgan bir Bitcoin vadeli ETF’sinin yakın zamanda onaylanacağına dair spekülasyonları fiyatın önemli bir itici gücü olarak görmüyor.

JPMorgan’ın bazı bölümlerinin kripto varlıklara ve blok zinciri girişimlerine artan bir ilgi duyduğunu ifade etmesine rağmen, CEO Jamie Dimon 22 Ekim’deki bir röportajda BTC’ye şüpheyle baktığını ve hatta bunu “biraz aptal altını” ile karşılaştırdığını belirtti.