Kolombiya Devlet Başkanının Danışmanı Bitcoin’i Yorumladı

El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul etme niyetini açıklayarak tarih yazdığından beri, Orta ve Güney Amerika bölgesindeki bu konudaki durum değişti.

Paraguay ve Arjantin gibi diğer ülkeler bu fikirle uğraştı, ancak şu ana kadar gerçek bir ilerleme olmadı.

En Parlak Yazılım Parçası

Röportaj sırasında Castro Sierra, bir politikacı olmadığını, birincil kripto para birimine bu açıdan yaklaşan bir inek olduğunu açıkladı.

Kariyer yolunun, onu yıllar önce Bitcoin ile tanıştıran yazılım endüstrisi ile derin bir bağlantısı var. Aslında, kripto para biriminden “şimdiye kadarki en parlak yazılım parçası” olarak bahsetti.

Castro Sierra, iddiasını kanıtlamak için son madencilik düzenleme süreçlerine değindi. Çin, BTC madencilerine karşı çıkıp onları kapatmalarını emrettikten sonra, hash oranı bir ayda %50’den fazla düştü. Ağ olması gerektiği gibi tepki verdi ve aktif madencilerin işlerini yapmalarını kolaylaştırdı, kovulanlar göç etti. Böylece hash oranı büyük ölçüde toparlandı.

“Bitcoin’e harika bir açık kaynaklı proje olarak yaklaştım. Bir süre sonra, temsil ettiği parasal yenilikle de ilgilenmeye başladım ve hala her gün inanılmaz yeni şeyler keşfediyorum.”

Kolombiya’da Bitcoin

Castro Sierra, başlı başına bir politikacı olmadığını vurgularken, Kolombiya’daki siyaset sahnesiyle olan bağlantısını da özetledi. Bir başkanlık kampanyasının CTO’su, Bakan Yardımcısı ve şu anda Cumhurbaşkanlığı Danışmanı olmayı da içeriyor.

Ancak rolünün tamamen teknoloji ve dijital dönüşüm ile ilgili olduğunu açıkladı. Bu iki alanla ilgili çeşitli projelerle Castro Sierra, şu ana kadar elde edilen ilerlemenin bir kısmını özetledi ve ülkenin BTC ve diğer sanal para birimlerine odaklandığını söyledi.

“Şu anda, ana odak noktalarından biri kripto para birimleridir. Borsaların vatandaşlara kolay ve güvenli bir şekilde ulaşmasına izin verdiğimiz yenilikçi bir sanal alanımız var. Buradaki fikir, yeniliği teşvik eden ve yatırımı çeken dostane bir düzenlemeye sahip olmak için bu sanal alanda toplanan bilgilerle birlikte.

Castro Sierra ayrıca El Salvador’un BTC’yi benimsemesinden “cesur bir hareket” olarak bahsetti. Bazı potansiyel riskleri kabul etti, ancak nihayetinde “yeni yatırımlar getireceğine” inanıyor.