Kosova Hükümeti, Güç Krizi Nedeniyle Kripto Madenciliğini Durdurdu

Kosova hükümeti, kış mevsiminde güç kısıtlamaları nedeniyle ülkede kripto madenciliğini durdurdu.

Kosova Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, yerel yayın kuruluşu Gazeta Express tarafından yayınlanan bir rapora göre, Enerji Temini için Acil Önlemler Teknik Komitesinin tavsiyesi üzerine kripto madenciliğini durdurmaya karar verdi.

Raporda, hükümetin Kosova’nın elektrik arzının öngörülen seviyenin altına düşmesinden sonra karar verdiği ve yoğun kullanım dönemlerinde elektrik kesintileri uygulamaya başladığı belirtiliyor.

Rizvanolli’ye göre, hükümet duruma yanıt olarak acil enerji tedarik stratejilerini değerlendirmek için bir teknik komite kurmaya karar verdi. Komitenin geçen haftaki tavsiyelerine dayanarak hükümet, Kosova sınırları boyunca kripto madenciliğini durdurmak da dahil olmak üzere acil önlemler almaya karar verdi.

Raporda, kolluk kuvvetlerinin kripto para birimlerinin üretimini durdurmak için adım atmaya ve bu tür işlemlerin gerçekleştirildiği yerleri belirlemek için çalışmaya hazır olduğu belirtildi. Bakan dedi ki:

“Bu eylemler, Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarına daha fazla yük bindirmeden enerji krizinin üstesinden gelmek için potansiyel beklenmedik veya uzun vadeli elektrik üretim kapasiteleri, enerji iletim veya dağıtım kapasiteleri eksikliğini ele almayı amaçlıyor.”

Düşük yerli üretim ve fahiş enerji ithalat ücretlerinin bir sonucu olarak, Kosova’nın enerji dağıtım şirketi KEDS, 22 Aralık’ta ülke genelinde elektrik kesintilerinin uygulanacağını duyurdu. Bitcoin madenciliğinin çok fazla güç tükettiği biliniyor. Bitcoin, Google ve Facebook’un toplamından sekiz kat daha fazla enerji tüketiyor.

Son aylarda, birkaç ülke, İran ve Kazakistan da dahil olmak üzere madencilikle ilgili elektrik kesintileriyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Bu arada, ülkenin Eylül ayında açıklanan kripto yasağının tetiklediği Çinli madencilerin teslimiyetinin ardından, Tayland’da perakende kripto para madenciliği gelişiyor gibi görünüyor. Taylandlı girişimciler ve kripto para işletmeleri, Çinli madencilerin cihazlarının göç etmesinden faydalanıyor.