Kripto Dostu Olan Nubank, Nasdaq’ta 2 Milyar Dolarlık Halka Arz Planlıyor

Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’i tarafından desteklenen Brezilyalı bir dijital banka olan Nubank’ın Nasdaq’ta bir halka arz (IPO) planladığı bildiriliyor. Nubank kripto dostudur ve bir bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) yatırım sunar. 

Banka, “Kripto para birimi ETF, kripto pazarına erişimi daha da demokratikleştirmenin bir yolu olabilir” dedi.

Nubank olarak da bilinen Nu Pagamentos SA, bu yılın sonu için Nasdaq borsasında 2 milyar doların üzerinde bir halka arz (halka arz) planlıyor, Bloomberg Perşembe günü konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere atıfta bulundu.

Nubank, milyarder Warren Buffett’in Berkshire Hathaway Inc. tarafından destekleniyor. Haziran ayında Berkshire, Latin Amerika’da 40 milyondan fazla müşterisi olan Sao Paulo merkezli dijital bankaya 500 milyon dolar yatırım yaptı .

İnsanlara göre, Nubank 40 milyar doların üzerinde bir değerleme isteyebilir. Ancak, tartışmalar devam ettiği için ayrıntılar değişebilir. Banka, 2019’un başlarında özel bir bağış toplamanın ardından 10.4 milyar dolar değerindeydi, ancak değeri Berkshire’ın 500 milyon dolarlık yatırımından sonra Haziran ayına kadar 30 milyar dolara yükseldi.

40 milyar doları aşan bir değerleme ile Nubank, Latin Amerika’nın en değerli ikinci finans kurumu haline gelebilir. En değerlisi şu anda 55 milyar dolarlık piyasa değeriyle Brezilya’nın Itau Unibanco Holding SA’sı ve onu yaklaşık 41 milyar dolar ile Banco Bradesco SA izliyor.

Planlanan halka arzda hisse satışını gerçekleştiren bankalar arasında Morgan Stanley, Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc. ve UBS Group AG yer alıyor.

Nubank kripto dostu bir bankadır. Bu yılın başlarında satın aldığı ve adını “Easynvest by Nubank” olarak değiştirdiği bir ticaret platformu olan Easynvest aracılığıyla bir bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) yatırım sunuyor.

Easynvest tarafından sunulan bitcoin ETF, QR Asset Management tarafından QBTC11’dir. Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CVM) tarafından onaylanan ilk bitcoin ETF’siydi. Latin Amerika’nın en büyük ve Brezilya’nın en eski ikinci borsalarından biri olan B3 borsasında işlem görmektedir.

Nubank, Tesla CEO’su Elon Musk ve Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio’dan alıntı yaparak Easynvest web sitesinde şunları söyledi: “Elon Musk ve Ray Dalio gibi milyarderlerin bile bu tür varlıklarla ilgilendiğini keşfetmek için hızlı bir çevrimiçi arama yeterlidir. ” Banka ayrıca şunları yazdı:

Kripto para birimi ETF, kripto pazarına erişimi daha da demokratikleştirmenin bir yolu olabilir.”