Lukashenko, Belarusluları Yurtdışında Çilek Toplama Yerine Kripto Para Madenciliği Yapmaya Çağırıyor

Başkan Alexander Lukashenko, işçilere Polonya ve Almanya’daki düşük ücretli tarım işlerini doldurmak için göç etmek yerine kendi ülkelerinde kalmalarını tavsiye etti. Belarus lideri, Belarus’ta kripto para madenciliğine güç sağlamak için yeterli elektrik olduğuna dikkat çekerek alternatif bir gelir kaynağına işaret etti.

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, dünyanın en büyük potasyumlu gübre üreticilerinden biri olan devlete ait JSC Belaruskali’deki bir toplantıda, çalışanları mevcut fazla elektriği kripto para birimi madenciliği için kullanmaya çağırdı. Devlet başkanı, Belaruslu işçilerin tarım işleri dışında yurtdışında istenmediğini de belirtti.

“Anlamalıyız, bizi hiçbir yerde beklemiyorlar. Lukashenko , Пул Первого Telegram kanalı tarafından yayınlanan bir videoda uyardı. Konuşması Forklog ve Rus iş haber portalı RBC tarafından alıntılandı. Lukashenko, Polonya ve Almanya’nın çilek çiftliklerinde misafir işçilerin kötü durumda olduğunu söyledi.

Belarus lideri, güney Gomel bölgesindeki bir kasaba olan Pietrykaw’ı ziyaret etti ve burada bir maden ve işleme tesisinin açılış törenine katıldı. Başkan konuşmasında, bölgede çok sayıda boş sanayi sitesi olduğuna dikkat çekerek, dinleyicilerini mevcut alanı ve bol enerjiyi örneğin seralar inşa etmek için kullanmaya çağırdı. Sonra şunları söyledi:

Elektrikle ilgili bir şeyler yaratın. Sonunda, kripto para birimini veya adı her neyse madenciliğe başlayın. Ülkede yeterince elektrik var.”

Belarus, Mart 2018’de yürürlüğe giren bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile madencilik de dahil olmak üzere kripto ile ilgili ticari faaliyetleri yasallaştırdı. Nisan 2019’da Alexander Lukashenko, Litvanya sınırındaki Grodno bölgesindeki nükleer santralde bitcoin çiftliklerinin kurulabileceğini öne sürdü. NPP tarafından üretilen fazla elektrik enerjisi. Geçen yıl Kasım ayında, ülkenin en büyük bankacılık kurumu olan Belarusbank, kullanıcıların Visa kartı ile dijital para alıp satmalarına olanak tanıyan bir hizmet başlattı. Bununla birlikte, bu yıl Mart ayında üst düzey hükümet yetkilileriyle yaptığı toplantıda Belarus cumhurbaşkanı, Çin’in dijital bir toplum inşa etme deneyimine örnek olarak, kripto para birimlerinin kullanımını kontrol etmek için düzenleyici çerçevenin sıkılaştırılmasını ima etti.