Mark Cuban, Bitcoin’i Kabul Etmenin Çevreye Daha Faydalı Olacağını Söylüyor

Shark Tank yıldızı ve NBA takımı Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerini kabul etmenin aslında çevreye yardımcı olacağını iddia etti. Elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın bitcoin kabulünü askıya aldığı Elon Musk’a çevresel sorunları gerekçe göstererek anlattı.

“Mavs.com’da BTC, ETH  ve DOGE’u kabul etmeye devam edeceğiz çünkü altını bir değer deposu olarak değiştirmenin çevreye yardımcı olacağını biliyoruz.”

Tesla, bitcoin ödeme kabulünün askıya alınmasının nedeni olarak çevresel sorunları gösterdi. “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürden endişe ediyoruz” diye açıklamada bulundu.

Musk’a attığı tweet’te Cuban, The New York Times tarafından 2005 yılında yayınlanan ve Amerika Batı, Latin Amerika ve Afrika’daki altın madenleri turları da dahil olmak üzere yayının aylarca süren incelemesine dayanarak altın madenciliği endüstrisine ışık tutan bir makaleye atıfta bulundu. Bir de Avrupa.

“Altın madenleri de dahil olmak üzere bazı metal madenleri, ebediyen bakılması gereken nükleer atık çöplüklerine neredeyse eşdeğer hale geldi. Çevre Koruma Ajansı’na göre, sert kaya madenciliği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer tüm endüstrilerden daha fazla toksik atık üretir. Ajans, geçen yıl metal madenlerini temizleme maliyetinin 54 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor ”dedi.

Cuban’ın bahsettiği bir başka makale Moneyweek tarafından bu yıl Ocak ayında yayınlandı “Bitcoin çok fazla enerji tüketiyor ancak buna değebilir.” Makale, enerji bitcoin madenciliği tüketicilerinin çoğunun yenilenebilir olduğuna dikkat çekiyor ve küresel bitcoin madenciliğinin yarısının hidroelektrik nedeniyle Çin’in Sichuan kentinde gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

“Sichuan bitcoin madenciliği gücünün kabaca% 5’i nükleer veya yanan kömürden geliyor. Makale,% 95 yenilenebilir kaynaklardan geliyor ”diyor. Dahası, Coinshares’in araştırması, Bitcoin ağının elektriğinin% 74’ünü yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğini buldu.

Yani kısaca şunu diyebiliriz bankalar ve fiziksel para çevreye aslında daha çok zarar veriyor ve bu kripto para ekosisteminde aynı zamanda enerji harcamadan da hem değer deposu hem de transfer işlemlerinin ucuz hızlı ve güvenilir olduğu Ethereum 2.0, Neo veya Avax gibi nice kripto para çözümleri bulunmakta. Gelişen teknoloji ile birlikte ücretsiz enerji kaynaklarının çıkarabileceğimiz rüzgar ve güneş sistemleri ile mining yapmanın çevreye zararı oldukça az ve dünyadaki bankaların her gün yaktığı elektrik ürettiği fiziksel parayı düşünürsek bu ekosistemi kötülemenin ya manipüle etmek ya da bu konu hakkında bir şey bilmeden yorum yapmaktan başka bir nedeni yoktur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir