Melanion Capital, Bitcoin ETF’ini Piyasaya Sürecek

Fransız yatırım yöneticisi Melanion Capital, kripto para birimini büyük portföye sahip şirketlerin satın alması için bir Bitcoin hisse senedi ETF’sini piyasaya sürecek.

Melanion BTC Equities Universe UCITS ETF, Euronext Paris’te %0,75 yönetim ücreti ile listelenecektir.

ETF, bitcoin fiyatıyla yüksek oranda ilişkili olan 30 hisse senedi sepetini izleyen Melanion Bitcoin Pozlama endeksini izleyecektir.

Özellikle endekse dahil olan şirketler kripto varlık yönetimi, kripto bankacılığı, kripto madenciliği, blockchain teknolojisi gibi alanlarda faaliyet göstermekte veya bilançolarında kripto tutmaktadır.

Konsantrasyon riskinden kaçınmak için, her bir bileşen %10 ile sınırlandırılmıştır ve ağırlıklar, tek bir günlük ticaretin etkisini herhangi bir bileşen için işlem gören değerin %25’i ile sınırlamak için ayarlanmıştır.

Firma, ETF’nin bitcoin fiyatıyla %90’lık bir korelasyona sahip olduğunu söyledi.

Melanion Capital’de ETF başkanı Cyril Sabbagh, “Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar için ana endişeleri hack, hırsızlık, kayıp, depolama, güvenlik ve suçtur.

“Bitcoin performansını kopyalayan hisse senetlerine yatırım yaparak, yatırımcılar çeşitlendirilmiş varlık tahsisi elde edebilirler.”

Bir dizi ihraççı, pazarın bu segmentine maruz kalma teklifinde bulunmaya başlamıştır. VanEck, Mayıs ayında, Avrupa’nın kripto ve blok zinciri endüstrilerinde yer alan şirketlere maruz kalma sunan ilk ETF’sini, VanEck Vectors Digital Assets Equity UCITS ETF’yi (DAPP).

Bu arada, şu anda Avrupa pazarında mevcut iki blok zinciri ETF var. En büyüğü, yönetim altında 983 milyon dolarlık varlığa (AUM) sahip olan Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF’dir (BCHN), First Trust Indxx Yenilikçi İşlem ve Süreç UCITS ETF’nin (BLOK) 117 milyon dolarlık AUM’si vardır.