Milyarder Yatırımcı John Paulson, Kriptonun ‘gerçek bir değerinin olmadığını’ Söyledi

Yakın tarihli bir röportajda konuşan subprime kısa yatırımcı ve milyarder portföy yöneticisi John Paulson, dijital varlıkların değişken doğasını eleştirirken, altın gibi geleneksel güvenli limanlara yapılan yatırımları savunuyor.

1994 yılında kurulan New York merkezli bir firma olan Paulson & Co’nun kurucu ortağı olan Paulson, efsanevi başarılı bir kısa pozisyon yerleştirdikten sonra 2008’deki ABD konut finans piyasası çöküşünden tarihi bir yararlanıcıydı.

Ancak Paulson, yönetim değeri altındaki varlıklarda 2011’de 38 milyar dolardan 2019’da 9 milyar dolara %76.5’lik bir düşüşün ardından kısa süre önce hedge fonunu bir aile ofisine devretme kararı aldı.

Röportajda Paulson’a, varlıkların “sınırlı bir arza” sahip olduğunu ve “aslında hiçbir değeri” olmadığını iddia ettiği, gelişmekte olan kripto para piyasası hakkındaki görüşleri soruldu. Yatırım yapmaktan caydırılmak için bir neden olarak nispeten istikrarlı geleneksel pazarlar.

Ayrıca, on yıl önceki efsanevi ticaretinde not edilen aynı asimetrik kalıpları tespit edemediğinden de bahsetti; bu, piyasanın görünüşte çok az aşağı yönlü risk sunduğu veya çok büyük bir yukarı yönlü potansiyel sağladığı bir fırsattı.

Paulson, kripto para birimlerine inanma sorusu üzerine düşüncelerini sert bir yanıtla sonlandırdı: “Kripto para birimleri, bugün nerede işlem yaptıklarına bakılmaksızın, sonunda değersiz olduklarını kanıtlayacaklar. Coşku sona erdiğinde veya likidite kuruduğunda sıfıra gidecekler. Kimseye kripto para birimlerine yatırım yapmasını tavsiye etmem.”

Paulson, mevcut finansal ortamda değerli bir yatırım stratejisi olarak altının beklentisi sorulduğunda, COVID-19 ile ilgili ekonomik serpintiye yanıt olarak piyasalara giren artan para arzının “geçen yıl yaklaşık %25’e kadar” olduğuna dikkat çekti. Bunun gelecekteki enflasyonun en iyi göstergesi olduğunu.

Bu durumda, Paulson’un güvenli liman varlığı altına yatırım yapma eğilimi, gelecek yıllarda geleneksel itibari para birimlerinde beklenen düşüşe karşı bir koruma görevi görecektir. Paulson’un kripto para birimlerinin temel yetenekleri hakkındaki zararlı görüşü, 2018’de kripto varlıklarının doğal değeri hakkında sözlü bir tirad çıkaran ve bunların “sıçan zehirinin karesi” olduklarını iddia eden milyarder yatırımcı Warren Buffet’ın duygularını yansıtıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir