Nvidia, İlk Çeyrekte Mining Chiplerinden 155 Milyon Dolar Kazandı

Grafik kartı üreticisi Nvidia, ilk mali çeyrekte kripto para birimi madenciliği için tasarlanmış yongalardan 155 milyon dolar gelir elde etti. Şirket, kripto madencilerinin de ana pazarı olmaya devam eden oyun ürünleri segmentinde satışları artırdığını itiraf etti.

2022 mali yılı için ilk üç aylık sonuçlarını açıklayan Nvidia, 2 Mayıs’ta sona eren birinci çeyrekte toplam gelirinin %84 arttığını açıkladı. Ön beklentileri aşan rekor düzeydeki 5,66 milyar dolarlık rakam, şirketin oyun, veri merkezi ve profesyonel görselleştirmesinden geliyor. Pandemi sırasında grafik işlem birimlerine (GPU’lar) yönelik artan talep, AI uygulamalarının büyümesiyle birlikte önemli bir rol oynadı, ancak gelişen kripto pazarları da öyle.

Reuters’in bildirdiğine göre, toplamın 155 milyon doları kriptoya özgü yongalara atfedilirken, kripto para madencilerinin daha büyük oyun kartı segmentinde satışları artırdığını da itiraf etti. Nvidia, özellikle profesyonel kripto madenciliği için yapılan CMP yongalarının alımlarının ikinci çeyrekte 400 milyon dolara ulaşmasını bekliyor.

Kripto para fiyatları bu yılın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken, Nvidia madencilerin talebini en önemli ürün hattından uzaklaştırmak için özel madencilik çiplerini başlattı. Buna ek olarak oyunculara arzı korumak için normal grafik kartlarının madencilik verimliliğini de sınırladı . Nvidia CEO’su Jensen Huang, CNBC tarafından şunları söyledi:

Umuyoruz ki CMP’ler madencileri tatmin edecek ve profesyonel madenlerde kalacak.”

Çarşamba günü şirket, ilk çeyrek oyun gelirinin bir yıl öncesine göre %106 artışla 2.76 milyar $ ‘a ulaştığını, veri merkezi gelirinin ise %79 artışla 2.05 milyar $’ a ulaştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir