Poligon Projesi SafeDollar Saldırıdan Sonra Sıfıra Düştü

Poligon tabanlı stabilcoin SafeDollar, bir güvenlik olayında likidite havuzlarından yararlanıldıktan sonra sıfıra düştü.

Lansmanından birkaç hafta sonra, algoritmik stabilcoin SafeDollar (SDO) ekonomik bir saldırıya yenik düştü ve fiyatı sıfır dolara düştü. SafeDollar, 14 Haziran’da ortak borsası PolyDEX’te Merkezi Olmayan Borsa Teklifini başlattı. Proje, senyoraj, deflasyon ve sentetik varlıkların kullanımı gibi tekniklerle ABD Doları ile sabit kalmayı umuyordu.

Projenin resmi Telegram grubunda saldırıyı duyuran ekip, şunları söyledi:

“SafeDollar saldırı altında. SafeDollar’daki faaliyetleri durdurduk ve konuyu araştırdık.”

Olayda, saldırganlar 831 Katrilyon sabit para birimi basmak için bir güvenlik açığından yararlandı. Daha sonra likidite havuzlarındaki şişirilmiş arzı sattılar ve bu da tam bir fiyat çöküşüne yol açtı.

Twitter’da olayı vurgulayan akıllı sözleşme güvenlik projesi RugDoc’a göre, saldırganlar USDC ve USDT’de yaklaşık 248.000 dolar çaldılar. İşlem PolygonScan üzerinde izlenebilir.

Proje ekibi saldırıdan sorumlu olmadığını söyledi ve otopsi raporuyla geri dönme planlarını doğruladı. Bu arada ekip, olayı araştırmak için tüm havuzları durdurduğunu söyledi. Ayrıca fonlarını kaybeden likidite sağlayıcılarını telafi edeceğini iddia etti. Bu, SafeDollar’ın birkaç hafta içinde maruz kaldığı ikinci olay. 20 Haziran’da, IDO kasası 95.000 $ karşılığında ele geçirildi .

En son olay, başka bir algoritmik stablecoin projesi olan Iron Finance’e yapılan iyi belgelenmiş saldırıyı takip ediyorYönetim simgesi TITAN, arzın aşırı şişmesine neden olan ve Mark Cuban ve projedeki diğer yatırımcılar için kayıplara yol açan iddia edilen bir banka kaçışı nedeniyle çöktü.