Poloniex, Kayıtsız Borsayı İşletmek İçin SEC ile 10 Milyon Dolara Anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya SEC, menkul kıymet alım satım düzenlemelerini ihlal ettiği için kripto borsa platformu Poloniex’i suçladı.

SEC’in iddianamesi, borsa çalışanlarının şirketin pazar payını artırmak amacıyla aktif olarak menkul kıymetler düzenlemesini atlatmaya çalıştığını da belirtti. Komisyonun icra şefi Kristina Littman’a göre:

“Poloniex, kayıtlı olmayan borsasına dijital varlık menkul kıymetlerini dahil ederek federal menkul kıymetler yasalarına uyum yerine artan kârı seçti. Poloniex, uygulanan teknolojiden bağımsız olarak menkul kıymetlerin alıcılarını ve satıcılarını bir araya getirmek için herhangi bir pazar için geçerli olan SEC’in düzenleyici rejimini atlatmaya çalıştı.”

SEC’in açıklamasına göre, Poloniex herhangi bir yanlış yapmayı ne kabul etmeyi ne de reddetmeyi seçti, ancak bir durma ve çekilme emrini kabul ederken yaklaşık 10.3 milyon dolar para cezası ödeyecek. Poloniex, toplam para cezasının 8,48 milyon dolarının yanı sıra 403 bin doların üzerinde peşin hüküm faizine ek olarak 1,5 milyon dolarlık ceza ödeyecek.

USD Coin ( USDC ) stablecoin ihraççısı Circle, Poloniex’i Şubat 2018’de 400 milyon dolara satın aldı. Borsa , Ekim 2019’da Polo Digital Assets olarak yeniden markalandı ve ABD, olumsuz düzenlemeler nedeniyle hizmet kapsamı dışında kaldı. Haziran ayında, Circle’ın ilk Poloniex alımında SEC ve Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından yaptırımlar içerdiği bildirilen davalar için yasal anlaşmalar nedeniyle yaklaşık 156 milyon dolar kaybettiği ortaya çıktı.