Samsung, İklim Değişikliğini Ele Almak İçin Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

Samsung Electronics America, Pazartesi günü Las Vegas’taki CES Tech Konferansında, blok zinciri tabanlı bir iklim çözümleri platformu olan veritree ile önümüzdeki üç ay içinde Madagaskar’da iki milyon mangrov ağacı dikmek için ortaklığını duyurdu. veritree, yeniden ağaçlandırma sürecini yönetmek ve dikilen her ağacı doğrulamak için blok zinciri teknolojisini kullanır.

Ağaç dikme girişimi, Samsung’un özellikle atmosferdeki karbondioksiti (CO2) yakalamak ve tutmak için çevresel sürdürülebilirliğe ilişkin doğaya dayalı eylem planının bir parçası. Hedef, yaklaşık 200 hektarlık araziyi restore etmek ve 25 yıllık bir süre içinde yaklaşık 1 milyar pound CO2’yi tecrit etmek.

Satılan her giysi için 10 ağaç diken sürdürülebilir bir giyim şirketi olan tentree tarafından geliştirilen Veritree, lojistiği üstlenecek. Bir muhasebe sistemi olarak inşa edilen veritree, saha düzeyinde veri toplama, saha planlama, ağaç envanteri ve etki izlemeden tüm sürecin daha fazla şeffaflığını sağlamaya çalışır. Ağaç yetiştiricileri, bir sponsorun dikmek için ödediği ağaçları izlemek için telefonlarını kullanır ve esasen karşılık gelen dijital ağaçların dijital bir haritasını oluşturur. 

Samsung’un kurumsal sürdürülebilirlik başkanı Mark Newton, yenilikçi teknolojiye ve sözde “doğa temelli çözümlere” yatırım yapmanın iklim değişikliğiyle mücadele için hayati önem taşıdığını söyledi.

Samsung’a göre, mangrov ağaçları dünyanın en etkili doğa temelli karbon yutaklarından bazıları. Genellikle su ile kaplı olan mangrov kökleri toprakta CO2 yakalar ve depolar. Samsung, ilk çeyreğin sonuna kadar iki milyon ağaç hedefine ulaşmak için büyük ormansızlaşmayla karşı karşıya olan Madagaskar’ın Mahajanga bölgesinin yerel topluluk üyeleriyle birlikte çalışmayı planlıyor. 

Ağaç dikme girişimi, Samsung’un sürdürülebilirlik konusundaki artan çabalarının bir parçası. Amerika Birleşik Devletleri’nde yenilenebilir enerji kullanımına ek olarak, şirket yakın zamanda entegre bir NFT platformuna sahip yeni bir akıllı TV serisini tanıttı.