Santander, İspanya’da Bitcoin ETF Sunmaya Hazırlanıyor

İspanya’nın önde gelen finans kurumlarından Santander, ülkedeki müşterilerine Bitcoin ETF’Sİ sunmaya hazırlanıyor. İspanyol varlık yöneticileri, kripto ürünlerini benimseme konusunda büyük ölçüde isteksiz davranırken müşterilere yatırım portföyü tekliflerinin bir parçası olarak ETF hizmeti sunmak için çalışıyor.

Yerel kaynaklardan alınan haberlere göre Santander, İspanya’daki bir Bitcoin ETF ürününe son rötuşları yapacak. Bunun, şirketi İspanya’daki müşterilerine bu tür bir ürün sunmakla ilgilenen tek finans kurumu olarak konumlandırdığı bildiriliyor. Santander’in Yönetim Kurulu Başkanı Ana Botín, kurumun bir süredir bu teklif üzerinde çalışan bir ekibi olduğunu açıkladı. Dedi ki:

“Müşterilerimiz bitcoin satın almak istiyor, ancak yasal sorunlar nedeniyle bunu benimsemekte oldukça yavaş kaldık. Şimdi kripto ETF’leri sunmak üzereyiz.”

Gerçek şu ki, İspanya’daki çoğu varlık yöneticisi fonlarını en azından yurt içinde kripto para birimine dayalı yatırımlara yatırma konusunda hala isteksiz. İspanya’nın BBVA’sı, gelişmiş kripto para ekosistemi ve ülkenin sunduğu net düzenlemeler nedeniyle İsviçre’deki kullanıcılarına zaten bitcoin ticaret hizmetleri sunuyor. Ancak İspanya’daki kripto düzenlemesi tamamen farklı bir konudur.

Botín, bankadaki ETF üzerinde yaptıkları çalışmaya atıfta bulunmuş olabilir, çünkü bu türden hiçbir ürün ülkedeki menkul kıymetler piyasasını denetleyen kurum olan CNMV’ye kaydedilmemiştir. Botín ayrıca bu ürünün mevcudiyeti ile ilgili herhangi bir zaman çizelgesi sunamadı.

ABD’de onaylanan ilk kripto para birimi ETF, kripto para birimlerine yatırım yapmak için daha geleneksel ve düzenlenmiş bir ürün bekleyen kurumların talebini artırdı. Bununla birlikte, onaylanan araç, yönetimi maliyetli hale getiren ve cazibesinin bir kısmını küçük yatırımcılar için uzaklaştıran bir bitcoin vadeli ETF’siydi. 

İspanya’daki yerel yatırımcılar, benzer bir ürün onaylanırsa yönetim maliyetlerini en aza indirmek için spot bitcoin ETF olması gerektiği konusunda hemfikir. Öyle olsa bile bazıları, portföy teklifleri söz konusu olduğunda Santander’e bir avantaj sağlayabileceğinden, bitcoin’e yatırım yapmak için bu kadar önemli bir ürünün öneminin ve erişiminin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyor. CaixaBank, Sabadell ve Bankinter, bu alanda hala daha fazla düzenleme beklediklerini ilan ederken, diğer bankalar böyle bir teklifin önemini göremediler.