Solana, Kripto Fiyat Beslemeleri Sunmak için Chainlink’i Entegre Ediyor

Solana bugün, Chainlink’i platformuna entegre ettiğini ve geliştiricilerin merkezi olmayan fiyat beslemelerini kullanmalarına izin verdiğini duyurdu.

Chainlink, BTC/USD ve ETH/USD dahil olmak üzere 75’ten fazla varlık çifti için fiyat beslemeleri sağlayan bir oracle hizmetidir.

Solana, bu beslemelerin çoğu DeFi uygulamasında kullanılabileceğini ve geliştiricilerin benzer hizmetleri sıfırdan oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırarak zamandan ve paradan tasarruf edebileceğini belirtiyor. Proje, “Bunun yerine, geliştiriciler yalnızca temel iş mantığına odaklanabilir ve yeni nesil uygulamalar getirebilir” dedi.

Solana, kripto para biriminin hızlı fiyat dalgalanmaları göz önüne alındığında hayati bir özellik olan fiyat beslemeleri için “saniye altı güncellemeler” bildiriyor.

Solana’ya göre, Chainlink’in fiyat kehanetleri şu ana kadar yalnızca Solana devnetiyle entegre edildi. Çabaların ilk açıklanmasından iki yıldan kısa bir süre sonra, 2021’in sonundan önce oracle’ları ana ağa entegre etmeyi planlıyor.

Her İki Proje de Önemli

Ekleme, bugün geliştirilmekte olan en önemli kripto projelerinden ikisi arasındaki işbirliğini temsil ediyor.

Solana (SOL) şu anda 20 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük onuncu kripto para birimidir. Proje, Ethereum’un işlem sıkışıklığı yaşamaya başladığı bir zamanda yüksek hızlı bir Ethereum rakibi geliştirerek popülerlik kazandı.

Bu arada Chainlink (LINK), 11 milyar dolarlık piyasa değeri ile 16. en büyük kripto para birimidir. Ampleforth ve Paxos gibi büyük isimler de dahil olmak üzere kripto endüstrisinde 200’den fazla projeyle ortaklıklar ve sponsorluklar kurdu.