Sotheby’s Elmas Müzayedesi için Bitcoin Tekliflerini Alacak

Dünyanın en büyük müzayede evlerinden biri olan Sotheby’s, yaklaşmakta olan bir elmas müzayedesi için kripto tekliflerini kabul etmeyi planlıyor.

Sotheby’s 10 Milyon Dolarlık Elmas Açık Artırmada

Reuters’in haberine göre Sotheby’s, “The Key 10138” adlı 101,38 karat armut biçimli kusursuz pırlantayı açık artırmaya çıkaracak.

Elmas, değeri yüksek bir öğedir; sadece iki karşılaştırılabilir elmas açık artırmaya geldi. Sotheby’s, elmasın 10 milyon ila 15 milyon dolarlık teklifleri çekeceğini tahmin ediyor.

Başarılı teklif sahibi, alımlarını Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya standart fiat para birimi ile yapabilir.

Bu ödeme seçenekleri, müzayedeyi türünün ilk örneği yapmaktadır. Sotheby’s’e göre, bugüne kadar kripto para ile bu kadar yüksek değerde başka hiçbir fiziksel nesneye ödeme yapılmadı.

Sotheby’s Asya başkanı Patti Wong, eski bir değer deposu olan elmasların artık dünyanın “en yeni evrensel para birimi” olan kripto ile satın alınabileceğini belirterek kararı “sembolik bir an” olarak nitelendirdi.

Müzayede Evleri ve NFT’ler

Bu, Sotheby’s’in düzenli bir müzayede için kripto para birimini ilk kez kabul etmesi olmasına rağmen, müzayede evi geçmişte takas edilemeyen jetonların (NFT’ler) veya kripto tahsilatlarının satışına dahil oldu.

Mart ayında Sotheby’s, dijital sanatçı Pak’ın bir çalışması için bir NFT satışını koordine etti. Müzayede evi daha sonra Mayıs ayında bir Banksy sanat eseri sattı ; o sırada Bitcoin ve Ethereum’da ödemeleri kabul etti.

Daha yakın zamanlarda, Sotheby’s, Tim Berners-Lee’nin World Wide Web kaynak koduna dayanan bir NFT’yi açık artırmaya çıkarma planlarını duyurdu .

Rakip müzayede evi Christie’s de Mart ayında Beeple’ın “Everydays: The First 5000 Days” için bir satış gerçekleştirdi . Bu ürün 69 milyon dolara satıldı. Bu eşya günümüz pırlantasından çok daha değerli olsa da, fiziksel olmaktan çok dijital bir nesnedir.

Son olarak, her iki müzayede evleri var ihalesi 2017 yılında kökenli bir dizi “CryptoPunks” denilen piksel sanat NFTleri.

Bu satışların başarısı, trendin gelecekte hem dijital hem de fiziksel ürünler için devam etmesini mümkün kılıyor.

Feragatname: Bu yazarın yazımı sırasında 75 dolardan az Bitcoin, Ethereum ve altcoin bulunduruyordu.Düzeltme: Bu makalenin önceki bir versiyonu, Banksy’nin “Love Is in the Air”inin bir NFT olarak satıldığını öne sürdü; aslında, kripto para birimi için satılan fiziksel bir sanat eseriydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir