Square, 5 Milyon Dolarlık Güneş Enerjili Bitcoin Madenciliği Projesi Geliştiriyor

Bitcoin’in enerji tüketimiyle ilgili konuşma hararetli bir seviyeye ulaştığında, Jack Dorsey’in ödeme sağlayıcısı Square, Blockstream ile birlikte sürdürülebilir bir bitcoin madenciliği tesisini finanse etme planlarını açıkladı.

Ölçeklenebilir Kavram Kanıtı Olarak Hizmet Verecek Madencilik Projesi

Bitcoin bir şaşkınlık sıkıntısı ile karşı karşıya değil, ancak kripto para biriminin ayak izi üzerindeki tartışma, Elon Musk’ın yorumlarını takiben son birkaç hafta içinde halka yayıldı.

ABD’li madenciler, Musk’ın eleştirisini takiben madenciliğin enerji kullanımı konusunda daha fazla şeffaflık vaat ederek Bitcoin Madencilik Konseyi’ni oluşturmak için bir araya gelseler de , Jack Dorsey’s Square, somut eylem açısından öncülük etmeyi planlıyor. Dorsey, kriptoyu aşağı yukarı sallamak yerine, sürdürülebilir bir madencilik girişimine yatırım tahsisi yaparak Square’in itibarını tehlikeye atıyor.

Ödeme devi, altyapı geliştirme teknik bilgisini sağlamaktan sorumlu olacak Blockstream ile ortaklaşa güneş enerjisine dayalı bir madencilik tesisine 5 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Proje, nihayetinde, sürdürülebilir bitcoin madenciliğinin ölçekte nasıl başarılabileceğinin altını çizen ve bu tekniklerin daha yaygın bir şekilde benimsenmesinin yolunu açan bir kavram kanıtı sunacak.

Square, yenilenebilir enerjiyi bitcoin madenciliği tartışmalarına dahil etmenin yanı sıra, kripto para biriminin gelecekte daha yüksek sürdürülebilirlik için nasıl bir hızlandırıcı olabileceğini gösteren projeyi öngörüyor.

Tek başına bu eylem, Musk’ın aldığı daha belirsiz pozisyonla keskin bir tezat oluşturuyor. Bununla birlikte, girişimcinin mevcut donanım üretim bilgisinden yararlanarak kendi yeşil madencilik çözümünü sunarak şapkasını halka atmak istediğine dair spekülasyonlar da arttı. Square, uzun zamandır kripto para birimlerinin destekçisi olmuştur ve madenciliğe olan bu son ilgi, ödeme sağlayıcısının kendi donanım cüzdan çözümünü tanıtmak gibi diğer emellerini yansıtmaktadır. Son tweetler sırasında Dorsey, şirketin velayet dışı işlevsellik, kullanıcı dostu bir deneyim, güvenilirlik ve minimum kurulum süresi gibi temel özelliklere odaklanmak için bir bitcoin donanım cüzdanı oluşturmak için toplulukla işbirliği yapmayı düşündüğünü vurguladı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir