Tayland SEC, Ethereum Tabanlı Gayrimenkul Projesine Lisans Verdi

Tayland Menkul Kıymetler Borsası ve Komisyonu, Ethereum blok zincirinde bir varlığa dayalı belirteç sunan hizmet için bir lisansa sahiptir.

Firma Perşembe günü yaptığı açıklamada , Hong Kong merkezli fintech firması Fraction Group’un tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşu olan Fraction’ın, fiziksel veya dijital varlıkların kısmi mülkiyeti için belirteçleri listelemesine ve ticaretine izin veren bir lisans aldığını duyurdu.

Lisans, Tayland SEC’in 2018’de kurulan ilk kripto para teklifi için resmi portalı aracılığıyla verildi. Lisans, Fraction’ın ilk kesir teklifi (IFO) olarak adlandırılan varlık sayısallaştırması ve paylaştırmaya yönelik yaklaşan hizmetinin temelini oluşturuyor.

Firma, yerel emlak firmaları ile işbirliği içinde mülkler için belirteçlere odaklanarak, 2022 yılının ilk çeyreğinde abonelikler için ilk IFO’ları listelemeyi umuyor. Duyuruya göre Fraction, toplam değeri 460 milyon dolardan fazla olan bir IFO’yu araştırıyor.

Fraction’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ekapak Nirapathpongporn, “Artık, tamamını satın almak için 5 milyon dolar ödemek zorunda kalmak yerine, bu villanın bir kısmına belki de %1’ine yasal olarak sahip olabilirsiniz”  dedi . Bir IFO’ya katılmak için minimum miktar 150 dolar civarında olacak, diye ekledi.

Fraction kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Shaun Sales, “Birçoğu bunun hakkında konuşurken veya yapmaya çalışırken, platformumuz tamamlandı, zaten çalışıyor ve kamu varlıklarını listelemeye hazır” dedi.

Tokenize edilmiş mülk endüstrisi, teknolojinin yeni durumu ve bu tür tekliflerle ilgili düzenleyici belirsizlik nedeniyle nispeten niş kaldı. İngiliz muhasebe ağı Moore Global’in tahminlerine göre, toplam küresel emlak piyasasının sadece %0,5’inin tokenize edilmesi durumunda, tokenize edilmiş emlak piyasası önümüzdeki beş yıl içinde 1,4 trilyon dolara ulaşabilir.