Tayland’daki Kripto İşlemlerinden Artık %15 Sermaye Kazancı Vergisine Tabi Olduğu Bildiriliyor

Tayland hükümeti, bildirildiğine göre sektör için yeni vergi kuralları çıkararak yerel kripto para ekosistemini düzenlemede ilerliyor.

Bangkok Post haber ajansının Perşembe günü bildirdiğine göre, Tayland’da kripto işlemlerinden elde edilen karlar artık %15 sermaye kazancı vergisine tabi.

Tayland Gelir Departmanı, geçen yıl gelişen dijital varlık piyasasının ardından izleme görevlerini de hızlandırmayı planlıyor. Raporda, bu tür faaliyetlerden elde edilen kazançların Kraliyet Kararnamesi’nin 19 No’lu Gelir Kanunu’nda değişiklik yapan 40.

Maliye bakanlığı, yatırımcılara yasal cezalardan kaçınmak için 2022’de vergi beyannamelerinde kripto para birimlerinden elde ettikleri gelirleri hesaplamalarını ve raporlamalarını tavsiye etti. Yeni vergi, ticaret ve madencilik faaliyetleri de dahil olmak üzere kriptodan kâr elde eden tüm vergi mükelleflerinden tahsil edilecek.

Öte yandan, kripto para borsalarının yeni vergi gereksinimlerinden muaf olduğu bildiriliyor.

Büyük yerel borsa Zipmex Tayland’ın kurucu ortağı ve CEO’su Akalarp Yimwilai, kripto vergi raporlama süreci ve kârın nasıl hesaplanacağı konusunda süregelen belirsizlikle ilgili endişelerini dile getirdi.

“Vergi yöntemleri ve hesaplamaları daha kısa, net ve anlaşılması kolay olmalıdır. Tanıdığım birçok insan vergi ödemek istiyor ama nasıl hesaplanacağını bilmiyor” dedi.

Yeni rapor, Tayland hükümetinin 2022’nin başlarında kripto için “kırmızı çizgiler” tanımlama planlarıyla uyumlu. Daha önce bildirildiği üzere, Tayland’daki finans otoriteleri, en az Mart 2018’den bu yana kripto için %15’lik bir sermaye kazancı vergisi tahsil edecek bir yasayı düşünüyorlardı.