Ukrayna, 150 ASIC’e Sahip Yasadışı Maden Çiftliğini Kapattı

Ukrayna’daki kolluk kuvvetleri, çalıntı elektrik kullanarak dijital para basan bir kripto para madenciliği çiftliğini kapattı. Tesis, Çernihiv bölgesindeki bir baskın sırasında el konan 150’den fazla maden cihazına sahipti.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), ülkenin kuzeyindeki Chernihiv Oblastında yasadışı olarak faaliyet gösteren bir kripto çiftliğini ortaya çıkardı ve kapattı. Forklog, kimliği belirsiz mal sahiplerinin tesisi yasadışı bir şekilde bölgenin elektrik şebekesinin bir elektrik trafo merkezine bağladığını bildirdi .

Madencilik çiftliğinde çalıntı elektrikle çalışan 150 ASIC vardı. Diğer yardımcı ekipmanlarla birlikte bir arama sırasında SBU ajanları tarafından ele geçirildiler. Madencilik donanımı, kiralık depolara kuruldu ve sadece iki ayda tahmini 3 milyon Ukraynalı Grivnası veya yaklaşık 110.000 ABD Doları için enerji yaktı.

Emniyet teşkilatına göre, madencilerin bağlı olduğu trafo merkezi, şehrin su dağıtım şirketi Nizhyn’deki ambulans hizmetine ve diğer önemli tesislere güç sağlıyor. SBU, bölgenin bir kısmının elektriksiz kalmış olabileceğini belirterek madencilik çiftliğinin acil durumlara ve arz kesintilerine neden olabileceğini belirtti.

Yasadışı maden tesisi operatörlerinin, hırsızlığı yerel elektrik kuruluşundan saklamaya çalıştıkları ve sayaç okumalarını düşürmelerine olanak tanıyan özel ekipman taktıkları bildiriliyor. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Ukrayna Kripto Düzenlemesi Henüz Kararsız

Ukrayna’nın güvenlik hizmeti son zamanlarda kripto alanında oldukça hassas ve bu yıl hedeflenen ilk madencilik operasyonu değil. Haziran ayının başlarında, SBU Dnipropetrovsk Oblastı’ndaki elektrik şebekesine yasadışı olarak bağlı bir kripto çiftliği buldu. Bir basın açıklamasına göre, ajanlar üç ayda 70.000 doların üzerinde ödenmemiş elektriği kullanan 350 madencilik kulesine el koydu.

Cryptocurrencies Ukrayna, olan bir ülkede düzenlenmesi henüz sıralanmış dünyanın en benimseyenler arasında. Bununla birlikte, Kiev’deki yetkililer hala büyüyen endüstri için uygun düzenlemeler üzerinde kafa yoruyorlar.

Parlamentonun Dijital Dönüşüm Komitesi tarafından yakın zamanda güncellenmiş bir “Sanal Varlıklar Üzerine” yasa tasarısı sunuldu. Bu yaz kabul edilmelidir, ancak Ukrayna Ulusal Bankası da dahil olmak üzere mali düzenleyiciler taslağın daha fazla gözden geçirilmesi konusunda ısrar ettiler.