VanEck, SEC ile Yeni Bir ETF Yaklaşımı Benimsiyor

SEC başkanı Gary Gensler kısa süre önce, doğrudan satın alma yerine kripto vadeli işlemlerine dayalı ETF’leri kabul etmeye daha açık olacağını ima etti.

Varlık yöneticisi VanEck, dört yıl önce benzer bir fon başlatma girişimi başarısız olduktan sonra, Bitcoin Stratejisi borsa yatırım fonu için başvuruda bulunuyor. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ya SEC kayıtlarına göre VanEck’in 9 ağustosta yaptığı başvuru inceleniyor ve önerilen fon doğrudan BTC’ye yatırım yapmayacak, ancak Bitcoin vadeli sözleşmeleri, havuzlanmış yatırım araçları ve diğer borsada işlem gören ürünler aracılığıyla risk sağlayacaktır.

VanEck, Bitcoin Strateji ETF’sinin, Purpose Investments ve Evolve Funds Group’tan gelenler de dahil olmak üzere, Kanada’da listelenen ve ticareti yapılan kripto ETF’leri aracılığıyla açığa çıkmasına izin vereceğini söyledi. Yatırımları varlık yöneticisinin Cayman Adaları merkezli bir yan kuruluşu yapacak.

VanEck 2017’de Bitcoin Stratejisi ETF’si için benzer bir prospektüs sunsa da, SEC başkanı Gary Gensler kısa süre önce doğrudan alım yapmaktan ziyade kripto vadeli işlemlerine dayalı ETF’leri kabul etmeye daha açık olacağını ima etti . Bazı şirketler, Gensler’in açıklamasını takiben hükümet organına benzer “strateji” ETF’leri sundular ve yatırım şirketi Invesco, 5 Ağustos’ta doğrudan maruz kalmadan bir Bitcoin ETF başlatma planlarını açıkladı.

SEC, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir Bitcoin ETF’sini henüz onaylamadı. Ancak VanEck, Valkyrie Digital Assets, Fidelity Investments ve diğerleri kripto ETF’leri için kendi tekliflerini sundular. Komisyon, bir fon üzerinde herhangi bir karara varmaktan kaçınmak için tarihsel olarak müzakere penceresini genişletti veya konuyu kamuoyunun görüşlerine açtı .