ABD Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, StableCoinleri ve Kripto Paraları Finansal Sisteme Yönelik Tehditler Olarak Tanımlıyor

FSOC, “Konsey, eyalet ve federal düzenleyicilerin dijital varlıklara uygulanabilecek mevcut düzenlemeleri ve araçları gözden geçirmesini tavsiye ediyor” diye iletti.

Cuma günü yayınlanan yıllık bir raporda, Amerika Birleşik Devletleri Finansal İstikrar Gözetim Konseyi veya FSOC, stablecoinlerin ve diğer dijital varlıkların benimsenmesi konusundaki endişelerini dile getirdi. 

FSOC, stablecoinlerle ilgili olarak likidite azlığı, uygun güvenlik önlemlerinin eksikliği, itfa haklarına ilişkin opaklık ve siber saldırılar gibi faktörlerin tüketici güvenini baltalayabileceğini söyledi. Raporda, “Gergin piyasa koşulları sırasında stabilcoinlere geçiş, ekonomi ve finansal sistem üzerinde bir şoku artırma potansiyeline sahip olabilir” denildi.

Raporda ayrıca gelişmelere ilişkin uyarılar da yapıldı. Merkezi olmayan finans veya yüksek kaldıraç kullanımının dayanak varlığın fiyatı düştüğünde yangın satışını tetikleyebileceği DeFi. Bu bir marj tamamlama çağrısı döngüsüne ve daha fazla fiyat düşüşüne neden olacaktır. Raporda ayrıca, “bu hizmetlerin kullanıcılarının diğer risklerin yanı sıra piyasa değerindeki dalgalanmalar, operasyonel sorunlar ve siber güvenlik tehditleri nedeniyle kayıp riskiyle karşı karşıya olduğu” belirtildi. Raporun tavsiyelerinde, FSOC, federal ve eyalet yetkilileri arasında istikrarlı paralar ve dijital para birimleri hakkında mevzuat çıkarmak için ortak bir çaba çağrısında bulunuyor.

Kripto endüstrisinin çok düzensiz doğasıyla ilgili endişelere rağmen, rapor yenilikçi potansiyellerini vurguladı.:

“Dijital varlıkların geliştirilmesi ve ilgili dağıtılmış defter teknolojisinin kullanılması, finansal altyapının yeniliğini ve daha fazla modernizasyonunu teşvik etme fırsatı sunabilir. Dijital varlıklar için hızla gelişen pazar ışığında düzenleyici dikkat ve koordinasyon kritik derecede önemlidir.”