ABD Hükümeti Birleşik Kripto Gözetim Planı Taslakları Hazırlıyor

Biden yönetimi, kripto düzenlemesine birleşik bir yaklaşım yaratabilecek bir yürütme emri hazırladı.

Beyaz Saray Kripto Yetkilisi Atayabilir

İlk olarak Bloomberg tarafından bildirildiği gibi yetkili, federal kurumların kripto para birimi endüstrisinin çeşitli alanlarını incelemesini ve bu alanlarda öneriler oluşturmasını sağlayacak.

Özellikle, düzen, mali düzenleme, ekonomik yenilik ve ulusal güvenlik gibi alanlarla ilgilidir.

Yetkili, şu ana kadar kripto para birimini gözden kaçıran departmanlara bu konularla ilgilenmeleri için baskı yapacak. Beyaz Saray ayrıca çabayı denetlemek için bir ‘kripto çarı’ atayabilir.

Bloomberg’e göre, duyurunun yayınlanıp yayınlanmayacağına hala karar verilmedi, ancak Biden yönetimi sonuçtan bağımsız olarak genel bir kripto stratejisi açıklayacak.

Beyaz Saray haberler hakkında yorum yapmadı, Bloomberg’in kaynakları ise isimsiz kaldı.

ABD Regülasyonu İlerleme Aşamasında

6 Ekim’de ABD Adalet Bakanlığı bir kripto uygulama ekibi oluşturma planlarını duyurdu. Eylül ayında ABD Hazinesi, fidye yazılımlarında kripto para biriminin kullanımını hedefleyen yaptırımları açıkladı.

Çeşitli yetkililer de yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulundu. Temmuz ayında, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, stablecoin’lerle uğraşmak için “uygun bir düzenleyici çerçeve” çağrısında bulundu.

5 Ekim’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, geniş kapsamlı kripto kısıtlamalarının SEC dışındaki devlet kurumlarının alanı olduğunu öne sürdü.

Tüm bunların yanında ETF onayıyla ilgili haberlerde sık sık karşımıza çıkmaya başladı ve çoğu kurumsal firmanın bu durumu öngörüp yüksek alımlar yapmaya başladığı tahmin ediliyor. ABD yetkilileri ETF onayının regülasyon olmadan çok zor olduğunu belirtmişlerdi. Yapılan regülasyon hamlelerini ETF için pozitif olarak görebiliriz ve bu çalışmaların yasaklama yönünde olmayacağını gösteriyor.