ABD Kongre Üyesinden Federal Rezerv Bankası Başkanına: Çoğu Suç Kriptoyla Değil Bastığınız Nakitle İşleniyor

Kongre üyesi Tom Emmer, Minneapolis Federal Rezerv Bankası başkanının bitcoin ve kripto para biriminin yasadışı faaliyetleri finanse etmekten başka bir kullanım durumu olmadığı hakkındaki yorumlarına yanıt verdi. “Çoğu suç hâlâ bastığınız parayla işleniyor” dedi.

Perşembe günü, Cumhuriyetçi Tom Emmer, Minneapolis Federal Rezerv Bankası başkanı Neel Kashkari’ye kriptonun çoğunlukla yasa dışı faaliyetleri finanse etmek için kullanılması konusunda nasıl yanıldığını söyledi.

Kripto şüphecisi Kashkari , bu hafta Montana, Big Sky’daki Pasifik Kuzeybatı Ekonomik Bölgesel Yıllık Zirvesi’nde kripto para birimlerinin “%95 dolandırıcılık, hype, gürültü ve kafa karışıklığı” olduğunu söyledi. Ayrıca, “Uyuşturucu ve fuhuş gibi yasa dışı faaliyetleri finanse etmekten başka bir kullanım örneği görmedim” dedi.

Kashkari’nin yorumlarına yanıt veren Emmer, Perşembe günü tweet attı:

Kripto tabanlı suç, 2020’deki tüm işlem hacminin yalnızca %0,34’ünü temsil ediyordu. Ne yazık ki, çoğu suç hala yazdırdığınız nakit parayla işleniyor.”

Blockchain veri platformu Chainalysis, bu yılın başlarında “kripto para birimiyle ilgili suçların 2020’de önemli ölçüde düştüğünü” gösteren bir rapor yayınladı. Firma, özellikle, “2020’de, tüm kripto para birimi faaliyetlerinin suç payı işlem hacminde sadece %0,34 veya 10,0 milyar dolara düştü” diye yazdı.

Bu bulguya rağmen, birçok üst düzey yetkili hala kriptonun çoğunlukla yasadışı finansmanda kullanıldığını iddia ediyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu yılın başlarında “Kripto para birimleri özel bir endişe kaynağı” demişti ve “birçoğunun, en azından işlem anlamında, çoğunlukla yasadışı finansman için kullanıldığını” da sözlerine ekledi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, benzer şekilde, bitcoin’in “bazı komik işler yürüttüğünü” ve bazı “tamamen kınanması gereken kara para aklama faaliyetlerini” yürüttüğünü söyledi.

Rep. Emmer’in yanı sıra, birçok kişi, çoğu suçun kripto para birimlerinde değil, fiat para birimlerinde işlendiği rekorunu kırmaya çalıştı. Bunların arasında ünlü ekonomist Daniel Lacalle, fon yöneticisi ve Tressis Gestion’ın baş ekonomisti var. “Çirkin” diye Lagarde açıklamasını çağrılması vurguladı “Biz küresel para aklamak büyük çoğunluğu, özellikle ABD Doları ve Euro cinsinden, fiat para ile yapılır hepsi biliyorum.”

Bu ayın başlarında, Allianz ve Gramercy Funds Management danışmanı Mohamed El-Erian, hükümetleri “kripto devrimini yasadışı ödeme planları ve pervasız finansal spekülasyonların bir karışımı olarak reddetmeyi bırakmaya” çağırdı.